| zeuspebepeee a întrebat:

Salut TPU.

Am o intrebare referitoare la concediul medical. Astazi m-am trezit din senin in imposibilitatea de a-mi continua activitatea la locul de munca si am solicitat un concediu medical de cateva zile pentru a ma putea Pune pe picioare, insa nu am mai avut concediu medical pana acum si nu stiu care e procedura. Managerul mi-a oferit adeverinta medicala prin PDF insa nu stiu daca doar trebuie sa merg la medicul de familie cu adeverinta respectiva dupa ce reusesc sa ma pun pe picioare sau daca pot trimite pe altcineva pana imi revin sa mi se aprobe zilele respective de catre medicul de familie. Am mai mult de 6 luni in firma aceasta si sunt eligibil pentru un concediu medical.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu trebuie sa mergi la medicul de familie cu buletinul si cardul tau de sanatate si sa i ti dea concediu medical va stabilii medicul dupa ce te consultă cîte zile i ti va da concediu, dar nu mai mult de 5 zile i ti va da concediu, daca mai vrei alte zile libere trebuie sa mergi tot la medic sa i ti prelungeasca.

| NunuNini a răspuns:

Managerul ti-a dat adeverinta de angajat! Si poate cate zile (zero in cazul tau) de CM ai avut.
Cu ala, cu CI, cu "durerea" ta, mergi la medicul de familie. El iti va da concediul medical.