| Shadow136o a întrebat:

Salut! Aseară am băut alcool. Mai exact o bere de 600 ml cu aproape 5% alcool și niște vin, probabil 1 litru sau mai puțin, nu știu sigur, era destul de tare. M-am oprit din a bea pe la ora 1 dimineața. Cam in cat timp trece alcoolemia. De exemplu la ora 17:00 as putea sa conduc, adică după vreo 16 ore? Ce as putea sa fac sa treacă cât mai repede? Am 19 ani, înălțimea de 1.76 și 60 kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu ai vederea impăienjentă, drum bun (nu există un algoritm clar dar după 12 ore ești "șarp")

| helpforyou a răspuns:

"Calculeaza alcoolemia si timpul necesar eliminarii alcoolului din sange"

https://ecalculator.ro/alcoolemie

| StefanFlorea a răspuns:

Exista posibilitatea să-ți iasă alcoolemie la test, în sânge nu prea cred ca e posibil, oricum și la o cantitate mica de alcool în sânge apare ( vederea în ceata) deci poți singur sa ti dai seama.