| Alexandru_George_2002 a întrebat:

Salut, aseara am fost afara, stateam pe o scara iar cand m-am ridicat dupa scara am calcat stramb si am cazut pe picioru drept cu toata greutatea (92 kg)
Azi dimineata m-am trezit si nu puteam sa calc de durere pe el, in orice directie l as misca ma doare, ar putea fi rupt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E semn divin sa te mai slabesti.
La cazatura te doare proportional cu greutatea.

Pune compresa cu apa rece si stai asezat pe marginea unei mese, sa-ti atarne in aer piciorul. Fa usoare miscari de rotire din glezna, genunchi, in masura suportabilitatii.

Daca durerea nu trece intr-o ora si locul este sensibil la apasare cu degetul, atunci mergi la ortopedie pentru ghips.

| relian a răspuns:

Treb sa stai nemiscat sa nu mai calci in el, stai in pat si pune gheata intruna sa se faca sloi sa nul mai simti deloc laughing, daca faci asa cateva zile o sa dea inapoi si no sa te mai doara.Cred ca ai ceva ligamente sau tendoane intinse aia e tot. Dara trebuie sa stai cum am spus repaos si gheata la greu cel putin vreo ora zilnic, dara sa tii acolo pana ce se face picioru bocna, vorb serios.Am patit la cot si eu si asa am facut, acu is ok.Imi era f greu sa tin gheata aia acolo, dara fa si tu ceva viseaza la stiu si eu ceva ce-ti place laughing asa treci peste raceala aia ca la un mom dat spui ca nu mai suporti, dara trebuie sa no bagi in seama.
O alta metoda este sa mergi la medic, til baga ala in ghips si stai asa vreo 2 saptamani si aia e tot.
Deci de rupt nu-i rupt nimic te asigur, daca era rupt te durea de inebuneai de atunci de cand ai cazut, orice os rupt, fisurat doare din momentu cad se intampla nu a doua zi.

| xerxes1 a răspuns:

99% este rupt.
Acum trebuie doar sa intelegi de ce subconstientul vrea sa te imobilizeze 45 de zile.
Ai ceva de facut si iti era greu sa zici nu?

| Sebe_Cristi_1999 a răspuns:

Exista medic, ce naiba?