| hrdcore a întrebat:

Aseara am cazut si m-am lovit la deget si mi s-a umflat, pana azi dimineata s-a mai dezumflat un pic, acum s-a umflat la loc si nu stiu daca ii rupt ca eu am avut picioru si m-a durut mult mai tare. Nu stiu, e rupt sau nu, ca il pot misca un pic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Nu are rost sa te duci la doctor. Vine Pastele! Ce conteza un deget acolo.

11 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Din fericire am ochelari de vedere, nu aparat Roentgen sa-ti fac radiografie la deget. De ce nu mergi la urgenta sa te consulte si sa-ti faca o radiografie?

| alecs871 a răspuns:

Hiiii! :o o sa iti iasa matele pe acolo
Stai linistit, nu e nimic grav, s-a miscat poate putin osul sau cine stie, daca era sa fie rupt si atingeai osul respectiv sareai pe geam afara. Eu unu am clavicula rupta, am cazut la tara pe de cal... o saptamana nu puteam sa tin un ac in mana aia, nu puteam sa ma ridic din pat, dar cu timpul mi-a trecut durerea, chiar daca acum se vede ca am umarul drept mai jos decat stangul. Deci tu chiar nu ai nicio treaba.

| MariuZ a răspuns:

Daca il poti misca - nu e rupt. Asteapta sa-ti treaca in cateva zile. Sau daca esti mai sperios/sperioasa din fire si vrei sa fii ultra sigur/a - mergi la un medic...

| Winniee a răspuns:

Nu e rupt!
E doar scartit! Du-te ca un doctor. Spune parintilor.
happy

| hrdcore explică:

Am spus parintilor @piszy ca doar nu sunt prost, dar il pot misca pot face orice cu el numai ca e umflat

| hrdcore explică:

@piszy am zis parintilor si il pot misca pot face aproape tot ce faceam pana acum cu el, dar e umflat si ma doare putin

| hrdcore explică:

Ms tuturor de raspunsuri, nu am mers la medic, dar a inceput sa se dezumfle

| blacksnow a răspuns:

Poti merge oricum la medic nu mai sta asa. probabil a sarit...am un prieten si mingea i-a dat degetu peste cap si nu s-a dus la medic. cand a ajuns la medic la luat in ture daca mai statea o zi acasa iau zis ca ii taiau degetu. grija mare nu ne jucam.

| Dru a răspuns:

Du`te la doctor si o sa-ti spuna el exact ce aihappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E logic ca nu e rupt. dar tu nu poti sa mergi la doctor sa intrebi?laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa fac mi s-a rupt pielea de sub ungie de la degetul mare si nu stiu ce sa fac!