| Dascalu_Gabriel_1995 a întrebat:

Salut, aseară cineva m-a ars cu o țigare pe fata, mai exact pe obraz, nu este "adânca" in piele dar se vede. O sa ramana semne sau o sa se treaca daca mai dau cu unguent ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Victoria18 a răspuns:

Nu o sa ramana semn doar daca la prima cicatrice pe care o face nu o rupi si o lasi sa cada ea. Asculta-ma pe mine, am avut o arsura intre buze si nas uriasa cand eram mica, din cauza unei raceli pentru ca mi-am stors nasul toata ziua si din cauza servetelelor care nu erau prea "fine"zona respectiva s-a iritat de imi venea sa urlu de durere. In trei zile cu nidoflor s-a cicatrizat si a cazut singura. Credeam ca o sa rămân asa desfigurata.

| AlexDarius3 a răspuns:

S-ar putea sa ramana, dar slabe sanse.

| Yurisa a răspuns:

Si pe mine m-a ars cineva pe mana cu tigara. Mi-a ramas semn vreo 2 ani :/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, îți va rămâne, arsurile nu trec așa ușor.

| MadRaven a răspuns:

Am și eu semne de arsuri de țigară. Pe una am de 2 ani și cicatricea în formă de cerc e încă intactă. Inițial era mai evidentă, s-a mai decolorat puțin în timp, din roșu a devenit maroniu.
Mai am una veche de 3 ani, pe palmă, posterior. Asta s-a mai vindecat, nu se observă prea bine, mai e puțin roz zona dar atât.
Poți să dai cu cremă hidratantă dacă cicatricea e uscată. Dacă e încă proaspătă, dai cu cicatridin ca să o usuci și apoi începi să dai cu cremă hidratantă

| Violleta2022 a răspuns:

De la arsuri, raman semne pe piele, vreme indelungata, indiferent cu ce creme te-ai da.
In orice caz, recomand sa nu te dai cu nimic, ca sa lasi locul sa se usuce si sa se vindece, cu crema, faci mai rau, ca mentii pielea umeda si se poate infecta.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-le parintilor imediat!