| numesiprenume0 a întrebat:

Stie cineva tratamente pentru zgarieturi? M-am zgariat destul de serios pe obraz si nu as dori sa ramana un semn cat mai putin vizibil. Am cumparat de la farmacie betadina si unguent cicatridina. Dar nu sunt sigur cum si cat timp trebuie fiecare folosite. Zgarieturile sunt de 6 zile. In primele 4 am folosit doar betadina, in a 5-a unguentul, iar in a 6-a pe amandoua. Problema este ca acea crusta a picat si acum sunt semne, dar neacoperite de piele, carne vie cum s-ar zice. Ce trebuie sa fac in continuare semnele sa dispara sau sa fie vizibile cat mai putin. Cu care sa continui? Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e suprafacial ar trebui sa se acopere cu timpul si nu ramane urma. Daca e zgarietura adanca atunci imi pare rau si numai cu operatie estetica o acoperi.

| gothicbat a răspuns:

Bă, nu înțeleg, de ce atunci când mergeți la medic sau la farmacie să cumpărați ceva, nu întrebați oamenii ăia ce și cum? laughing
Credeți că niște oameni de pe TPU - majoritatea fiind neavizați sau complet paraleli - știu mai bine decât ei?