| InVPent a întrebat:

Astazi am fumat prima mea tigare. ( Pall Mall albastru lung ). La foarte putin timp mi s-a facut rau. M-a luat ameteala si ma durea capul... Aveam si o mica senzatie de voma. Nu ma luati cu " Lasa-le " sau chestii de genul. E ok sa se intample asa?
Cancerul la gat in cati ani se poate forma? Poate sa fie tratat?
Mentionez ca am 15 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal să se întâmple asta la prima țigară, mai ales la Pall Mall albastru. Nu e cea mai slabă țigară din lume, albastrul mereu e doar la un pas de la negru care e de 0, 1/10/0,1.
Cancerul la gât se poate forma și după un singur fir și nu, nu se poate trata, ca orice alt cancer. Pentru că nu are simptome când încă ar putea fi tratat, deci nu se poate observa decât dacă faci analize regulat. Iar când deja ai simptome, nu se mai poate vindeca, se extinde și pe alte organe etc. La fel și cancerul pulmonar care iarăși e un risc imens, și se poate forma după un singur fir. Pe lângă asta, țigările îți atacă sistemul nervos și inima.

33 răspunsuri:
| InVPent explică (pentru PogChamp):

Prapaditule? Scuza-ma, eu nu am vorbit urat nimanui, si nici de data asta nu o sa o fac, insa daca insisti... Cum i-am spus si lui Gelu, nu am nevoie de oameni ca si tine. Eu caut un raspuns, nu un pacalici care raspunde sa se afle in treaba.

| PogChamp a răspuns (pentru InVPent):

Din tot zidu' ala de text doar o remarca provocativa ai stocat in creierul ala, dar te prefaci ca vrei sa gasesti un raspuns, cand tot ce vrei sa vezi e doar cineva care sa aiba o opinie asemanatoare cu a ta. De-aia am si specificat ca esti un prapadit, nu ca ai tras o tigara in piept. In fine, fiecare cu perceptia lui asupra lucrurilor, o sa ti-o schimbi dupa o vreme, sa speram ca intr-una mai ampla.

| Liviu a răspuns:

Nu te iau deloc cu 'lasa-le' iti spun din experienta mea de fumator care am avut-o.
Am inceput ca si tine la o varsta de 15 16 ani, la inceput imi venea sa vomit, apoi a trecut senzatia, fumam ca sa fiu cool, apoi am ajuns de la 16 ani am facut vreo 18 - 20 de ani, deja fumatu devfenise o obisnuinta, de la 3 4 tigari, am cam ajuns la 10 pe zi, apoi la un pachet, apoi uneori bagam si un pachet jumate aproape de 2 pe zi.ACum cand am 24 de ani, era mai mereu un pachet si pe zi. Dupa 9 decembrie 2015 nu am mai pus tigare in gura,sincer? mi-e greu,parca ceva din mine a disparut, parca numai sunt eu, parca toata viata o traiesc degeaba, am iubit tigarile, si le iubesc in continuuare.Nu le lua, vei regreta mai tarziu, in primele 2 zile de cand ma lasasem de tigari, imi venea sa fumez lavabila de pe pereti, joaca-te, ca deocamdata e 'cool' insa peste vreo 10 ani happy o s-a cam te dai cu capu de pereti, tigarile se scumpesc de la ovedere la alta, 150 de mii pachetu? pai la 10 zile este deja 1 mil jumate, la 20 de zile este 3 milioane, la o luna cat e? iti zic eu 4 milioane jumate, asta in cazu in care fumezi doar un pachet pe zi.Dar normal mai bei un suc, una alta, deci lejer se vor duce cam 20 30 lei pe zi.Tu nu lucrezi, parinti tai sigur nu sunt bancheri, de unde? macar asculta de unu ca mine care nu e cu 30 de ani mai batran ca tine, ci suntem la diferenta mica de ani relativa. Daca iti zic ai tai nu ii crezi, asculta macar de la mine