| InVPent a întrebat:

Astazi am fumat prima mea tigare. ( Pall Mall albastru lung ). La foarte putin timp mi s-a facut rau. M-a luat ameteala si ma durea capul... Aveam si o mica senzatie de voma. Nu ma luati cu " Lasa-le " sau chestii de genul. E ok sa se intample asa?
Cancerul la gat in cati ani se poate forma? Poate sa fie tratat?
Mentionez ca am 15 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal să se întâmple asta la prima țigară, mai ales la Pall Mall albastru. Nu e cea mai slabă țigară din lume, albastrul mereu e doar la un pas de la negru care e de 0, 1/10/0,1.
Cancerul la gât se poate forma și după un singur fir și nu, nu se poate trata, ca orice alt cancer. Pentru că nu are simptome când încă ar putea fi tratat, deci nu se poate observa decât dacă faci analize regulat. Iar când deja ai simptome, nu se mai poate vindeca, se extinde și pe alte organe etc. La fel și cancerul pulmonar care iarăși e un risc imens, și se poate forma după un singur fir. Pe lângă asta, țigările îți atacă sistemul nervos și inima.

| InVPent explică (pentru anonim_4396):

Exista persoane care sunt predispuse la cancer pulmonar sau cancer la gat?
Daca da, care sunt acelea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru InVPent):

Există. Asta înseamnă că (simplificat) în codul lor genetic din cele mii și mii de secvențe, cinci s-au modificat. Dacă nu ai grijă de organismul tău, și consumi cancerigene (fum de țigară, fast food, șamd.), atunci aceste cancerigene (cum spune și numele) îți modifică genomul, astfel ți se formează cancerul. Deci dacă fumezi, dar nu ești dispus la cancer, nu înseamnă deloc că ești mai "protejat". Cei dispuși se pot îmbolnăvi chiar dacă trăiesc sănătos.
Cam așa ne-au explicat la orele de biologie.

| InVPent explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspunsuri. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru InVPent):

N-ai pentru ce!

33 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu te iau deloc cu 'lasa-le' iti spun din experienta mea de fumator care am avut-o.
Am inceput ca si tine la o varsta de 15 16 ani, la inceput imi venea sa vomit, apoi a trecut senzatia, fumam ca sa fiu cool, apoi am ajuns de la 16 ani am facut vreo 18 - 20 de ani, deja fumatu devfenise o obisnuinta, de la 3 4 tigari, am cam ajuns la 10 pe zi, apoi la un pachet, apoi uneori bagam si un pachet jumate aproape de 2 pe zi.ACum cand am 24 de ani, era mai mereu un pachet si pe zi. Dupa 9 decembrie 2015 nu am mai pus tigare in gura,sincer? mi-e greu,parca ceva din mine a disparut, parca numai sunt eu, parca toata viata o traiesc degeaba, am iubit tigarile, si le iubesc in continuuare.Nu le lua, vei regreta mai tarziu, in primele 2 zile de cand ma lasasem de tigari, imi venea sa fumez lavabila de pe pereti, joaca-te, ca deocamdata e 'cool' insa peste vreo 10 ani happy o s-a cam te dai cu capu de pereti, tigarile se scumpesc de la ovedere la alta, 150 de mii pachetu? pai la 10 zile este deja 1 mil jumate, la 20 de zile este 3 milioane, la o luna cat e? iti zic eu 4 milioane jumate, asta in cazu in care fumezi doar un pachet pe zi.Dar normal mai bei un suc, una alta, deci lejer se vor duce cam 20 30 lei pe zi.Tu nu lucrezi, parinti tai sigur nu sunt bancheri, de unde? macar asculta de unu ca mine care nu e cu 30 de ani mai batran ca tine, ci suntem la diferenta mica de ani relativa. Daca iti zic ai tai nu ii crezi, asculta macar de la mine

| gelu1970 a răspuns:

Ai inceput un drum bun. continua asa. esti din generatia de viitor.

| InVPent explică (pentru gelu1970):

Omule, eu cer un raspuns. Nu am nevoie de oameni ca tine. E viata mea, sunt banii mei. Te invit sa-mi dai un raspuns la intrebare sau sa ma lasi dracu in pace. straight face
Credeam ca asta e un site pe care oamenii cauta ajutor, nu cauta parerile de rau ale altora despre noua generatie.

| LePotato a răspuns (pentru InVPent):

"E viata mea, sunt banii mei." - rolling on the floor))))))))))))

"Mentionez ca am 15 ani" - banii tai?

Vai de capu' vostru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LePotato):

Nu râde, poate lucrează cu permisul părinților laughing)

| InVPent explică (pentru LePotato):

Mama nu imi da bani de buzunar. Cei care mi da sunt meritati. Eu fac mancare, curatenie, spal hainele, le calc, am grija de bunica-mea bolnava...
E ca si cum as fii angajat sa am grija de o batrana in nu stiu ce tara.
Nu am primit nici un ban de la parinti care nu l-am meritat. Nu cred ca e asa usor sa ai grija de un apartament cu 4 camere si de o batrana cu alzhaimer. Daca ti se pare usor, te invit sa o faci tu in locul meu.

| LePotato a răspuns (pentru InVPent):

Nu aia e problema, treaba ta de unde ai banii happy
Problema e ca vrei sa te apuci de fumat

De ce ai fuma, spune-mi si mie?
Si la 15 ani (nu ca ar fi ok vreodata)

| anonim_4396 a răspuns (pentru LePotato):

" treaba ta de unde ai banii " - În buzunar tongue

Pentru băiatul cu întrebarea.
Fumatul are mai multe dezavantaje,decât avantaje.
Ştii tu:plămâni,miros, dinţi, unghii, miros, fete(pentru că sunt unele care nu suportă fumul) etc.

| InVPent explică (pentru LePotato):

Nu vrea sa ma apuc...
Am incercat doar si am vrut sa vad si care sunt consecintele. Am vazut cat de oribil e sa simti tot fumul ala in gat si nu vreau sa ma apuc. Cu atat mai putin acum ca stiu si care sunt consecintele.

| Oana92 a răspuns (pentru InVPent):

Pari un om ok, ai toate sansele sa devii un tanat responsabil, mai matur decat ''turma''. De ce sa iti strici sanatatea si banii fumand? Eu una te admir pentru activitatile pe care le ai la 15 ani! Ar fi pacat de tine sa te imbolnavesti si ar fi pacat si de banii pe care ii faci asa greu.

Si ca sa iti raspund si la intrebare, da, e normal sa te simti asa. Si eu am fumat un timp si din experienta mea iti pot spune ca va mai dura un timp pana iti va trece aceasta stare de rau dupa ce fumezi. Gandeste-te bine daca merita! happy

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Care sunt avantajele pe care ti le ofera fumatul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru InVPent):

Știu cum e. Și dacă nu vrei să ajungi și tu în situația bunicii tale, atunci e o idee destul de rea să te apuci de fumat, pentru că îți deteriorează sistemul nervos, iar Alzheimer e o boală a nervilor slăbiți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LePotato):

Să nu te plictiseşti?
Şi faptul că îţi îngheaţă mâna pe ţigare când e frig afară. laughing

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Aham happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru LePotato):

Pe termen foarte scurt te poate ajuta să te calmezi. Îmi aduc aminte, mereu când m-am enervat, o țigară m-a ajutat să mă relaxez. Până s-au cam inversat rolurile. Căci după vreo lună am devenit nervoasă dacă nu fumam, și trebuia să fumez un fir-două ca să mă calmez.

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca imi prezinti un avantaj laughing (o sa presupun ca esti fumatoare si acum)

Nu cred ca exista vreun avantaj, e o senzatie falsa ce ai simtit tu in legatura cu "calmarea" aia. Te-ai obisnuit cu ele

Iti garantez ca te poti calma si in alte moduri (fara sa risti sa devii dependenta sau eu stiu ce alte lucruri mai grave)

| anonim_4396 a răspuns (pentru LePotato):

Presupui greșit. Și am menționat că PE TERMEN SCURT te calmezi, iar apoi am prezentat efectul pe termen lung care nu e pozitiv. Iar nu trebuie să-mi garantezi, știu și eu. De ce crezi că m-am lăsat? Pentru că nu a avut niciun rost să fumez, mi-am găsit alte activități liniștitoare care mai sunt și sănătoase. Mai jos cu aroganția că și eu ți-am vorbit frumos.

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am vorbit urat?

Simt putina frustrare

| anonim_4396 a răspuns (pentru LePotato):

Simți greșit.
Când cineva spune "îți garantez eu că...", ori e arogant și se crede mai presus decât mine și mă disprețuiește, ori e agent de vânzări. Iar acel normal împreună cu paranteza m-a convins că da, mă consideri fumătoare (deși am vorbit de fumat la timpul trecut) și mă disprețuiești pentru asta.

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau poate ma ajuta ce spun doctorii, oamenii de stiinta?

Daca iti spun "iti garantez ca cerul e albastru" - asta ma face arogant?

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

"Sau poate ma ajuta" - cu sensul ca poate sustin ce am spus eu, doctorii, oamenii de stiinta etc (scuze de exprimare happy )

| anonim_4396 a răspuns (pentru LePotato):

Da, pentru că crezi că nu sunt de acord. Atunci se garantează ceva, când cineva nu e convins sau nu e de acord big grin

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau, dar ai dat de inteles altceva happy

Si n-aveam de unde sa stiu ce gandesti (daca esti sau nu de acord)
Te-ai simtit deranjata de ce am zis eu, cu toate ca n-ar fi trebuit (parerea mea)

In orice caz, noapte buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine mănânci ciocolată laughing) Mă ajută pe mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing) Și, te-a ajutat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-te la somn, oboseala poate fi cauza frustrării big grin (Deși acum că ai mâncat ciocolată, nu cred că vei putea adormi...)

| PogChamp a răspuns:

Continua tot asa, banii tai, corpul tau, dar persoanele apropiate trebuie sa se ocupe de cadavru tau, prapaditule, poate o sa inveti sa privesti viata si din alta perspectiva intr-o buna zi.

| InVPent explică (pentru PogChamp):

Prapaditule? Scuza-ma, eu nu am vorbit urat nimanui, si nici de data asta nu o sa o fac, insa daca insisti... Cum i-am spus si lui Gelu, nu am nevoie de oameni ca si tine. Eu caut un raspuns, nu un pacalici care raspunde sa se afle in treaba.

| PogChamp a răspuns (pentru InVPent):

Din tot zidu' ala de text doar o remarca provocativa ai stocat in creierul ala, dar te prefaci ca vrei sa gasesti un raspuns, cand tot ce vrei sa vezi e doar cineva care sa aiba o opinie asemanatoare cu a ta. De-aia am si specificat ca esti un prapadit, nu ca ai tras o tigara in piept. In fine, fiecare cu perceptia lui asupra lucrurilor, o sa ti-o schimbi dupa o vreme, sa speram ca intr-una mai ampla.