| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Am 15 ani și de câteva luni m-am reapucat de fumat (am mai fumat in trecut, dar pe perioade scurte, gen 1-2 săptămâni și cam 1-2-4 țigări pe zi, iar în unele zile chiar deloc), insa tin sa precizez că de data asta nu fumam in fiecare zi și când fumam, nu mai mult de 3 țigări, dar de cele mai multe ori fumam 1-2 (Winston albastru lung) și uneori treceau chiar și 2 săptămâni fără să fumez, deci pot spune că fumam "ocazional". Ei bine, până acum aveam țigări de la sora mea, dar m-am certat cu ea intr-o zi foarte tare că m-a super enervat. Așa că nu mai aveam țigări și cum nu mă lăsa sufletul sa dau aproape 17 lei pe un pachet de țigări îmi luam la bucată de la magazinul de lângă liceul meu. Faza e că doar Pall Mall negru aveau mereu și mi se păreau super tari și mereu ameteam de zici că fumam iarba (poate și pentru că mereu fumam pe stomacul gol, pentru că doar dimineața fumam). Niciodată nu fumam pe zi decât o țigară din-asta (Pall Mall negru) și nu in fiecare zi. Joia trecută am ieșit cu doua colege pe la 9 jumate dimineața în oraș (fiind ultimele 2 zile din semestru, ne-a lăsat acasa de la scoala) și mi-am luat cu una dintre ele iarăși țigări la bucată, tot Pall Mall negru (eu iarăși pe stomacul gol) și m-a "corupt" (sa zic așa), colega mea, să-mi iau doua de data asta. Am mers pe o terasa și am comandat o cafea (tare, fara lapte, pentru că eu sunt vegana). În timp ce așteptam cafeaua am fumat o țigară și după am intrat înăuntru, pentru că era frig, sa bem cafeaua. Am băut cafeaua (cam 10 min a durat) și am mers afara sa fumam și cealaltă țigară (pentru că amândouă ne-am luat fiecare câte 2 țigări). După ne-am mai plimbat, mă rog, și am plecat acasă. N-am avut nici pe dracu', m-am pus sa dorm (nu mai țin minte daca am mâncat ceva in ziua aia sau am mâncat ceva puțin seara târziu, pentru că nu aveam deloc pofta de mâncare) și cand m-am trezit din somnul de amiaza mi-a început o serie de tuse (părea că mă prefac după sunet, dar de fapt mie chiar îmi venea să tușesc, simțind ca o gâdilitură in gat). Eram foarte slăbită in ziua aia și mă durea și capul ușor. Următoarea zi (vineri) tuseam in continuare (destul de agresiv, nu era la fel ca joi tusea) și mă simțeam din nou slăbită fara nicio pofta de mâncare. Pe la 12 am aflat o veste proasta și am început să plâng de numa' și apoi a început să mă doară capul foarte tare (probabil de la plans, de la deshidratare). Am reușit să mănânc ceva pe seara și a fost bine (mi-a trecut și durerea de cap spre seara). Sâmbătă când m-am trezit după scurt timp a început din nou durerea de cap, dar a trecut după ce am mâncat (sâmbătă mi-a mai revenit pofta de mâncare) și pe la amiază a început și nasul sa mi se înfunde ca la o răceală. Astăzi tușesc in continuare (ca și în zilele precedente) și îmi curge nasul și lăcrimează ochii ca la răceală (cred de fapt că e chiar răceală). Mama m-a auzit de vineri că tușesc și mi-a dat medicamente de tuse (Immunostop pliculețe, mi-a dat și Ibuprofen pentru că i-am zis vineri că mă doare capul și de când îmi curge nasul mi-a dat și Ibusinus). Eu nu mai înțeleg nimic. De la ce sa fie tusea? De la țigările alea afurisite sau de la răceală? De ce m-am răcit pentru că chiar nu am stat in frig sau ceva de genul asta. Cum scap de tuse că nu o mai suport?
P.S.: nu am mai fumat de joi deloc și nici nu mai pun gura pe țigară vreodată.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Durerea de cap si tusele sunt de la raceala.

De la tigari te doare BUZUNARUL.
Daca ajungi fumatoare, vei da enorm de multi bani pentru tigari!
Un fumator "inrait" fumeaza in medie un pachet pe zi (16lei), ceea ce inseamna 480 lei in fiecare luna (!) respectiv 5760 lei in fiecare an!
Cu acei bani adunati (economisiti si puse deoparte) poti:
- sa stai in chirie sau
- sa-ti cumperi o masina in 5 ani
- sa-ti cumperi o garsoniera in 10 ani sau
- sa-ti cumperi un apartament de 2-3 camere in 20 ani
- etc.

Daca ramai fumator, atunci nimic din astea nu se realizeaza suplimentar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca e de la țigări tusea, cum scap de ea?

| volumexd a răspuns:

Nu cred ca tusea e de la fumat, pentru ca de obicei tusesti imediat dupa ce fumezi, si iti trece repede. E posibil sa fi racit pur si simplu, in pauza de tigara, cand ai mers sa bei cafeaua în frig. Mie mi s-a intamplat sa am un inceput de raceala si dupa ce am fumat s-a agravat și m-a ținut tusea ceva timp. E tuse seacă, presupun, deci nu e tocmai ceva anormal. Cat despre tratament. nu prea ai ce sa faci decat sa iei medicamente de răceală până iti trece. Just don t panicwinking

| Denision a răspuns:

Copile, lasă țigara definitiv, invata sa ajungi om mare, educat si cu un serviciu stabil.Nu mai fuma prostiile alea pentru ca ai un grad inalt de imbolnavire fata de cei din jur!

| MyNameIsHERO a răspuns:

Bună. Ce să îți zic... problema ta este de la țigări.

Eu m-am apucat de fumat tot cam la 15 ani, din cauza *prieteni cei buni*. Am fumat cam 5 ani, după m-am apucat de VAPING. A fost f greu. Prima săptămână a fost un iad. Dar după 4 luni fără țigări tradiționale sun un alt om. Dor mai bine, nu mă sufoc dormin seara, nu put de fumul țigării, nu tușesc...etc.

Eu îți zic să lași țigările. Nu merită să îți distrugi viața numai pentru ca să fii întrun grup de *șmecheri*. (Mă refer la copii care cred că fumatul e COOL, de și...nu e așa.)