| SilentRp a întrebat:

Astazi am luat analizele de sange si 3 dintre ele nu au iesit bine. Este vorba despre:

Leucocite: 14.60 (valoare normala 4.00-10.00)
Neutrofile: 8.90 (valoare normala 2.00-7.00)
Limfocite: 4.4 (valoare normala 0.80-4.00)

Este vreun motiv de ingrijorare? Raspundeti doar daca stiti nu va dati cu parerea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Nu lua in considerare PRIMUL raspuns acordat.
Banuiesc ca ai o varsta frageda. Nu ai de ce sa te temi.
Numarul leucocitelor indica o infectie (Iar aici nu exista o valoare normala pentru ca difera in functie de varsta, alimentatie si organism), da, dar nu de la 10 la 14 inseamna "Leucemie", nu te panica.
Repeti frumos analizele, iar medicul iti da diagnosticul (Unde garantez ca nu ai cancer) si-ti da tratamentul corespunzator.

Sanatate!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie minora (posibil o masea sau o amigdalita sau o viroza)

| Azµre a răspuns:

Repetă analizele peste o săptămână și data viitoare vezi să nu ai vreo răceală sau durere de măsea.
Multă Sănătate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt! Contacteaza un specialist, numarul ridicat de leucocite poate naste leucemie, boala incurabila!

| marianvranceanul1 a răspuns:

E un dezechilibru ce poate cauza leucemie.