| kosmyn98 a întrebat:

Am facut analizele recent si am observat o modificare fata de analizele pe care le-am facut acum o luna. Procentul de limfocite este de 16.40 % din moment ce normalul este 20-55% si leucocitele sunt 11.52 in timp ce intervalul biologic de referinta este 4.00-10.00. Precizez ca am fost foarte racit in momentul analizelor dar nu am luat niciun fel de medicament. Stiti cumva care ar putea fi cauza acestor analize?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ALGator a răspuns:

Ai fost racit si prima si a doua oara cind ai luat analizele?
De principiu, etalon ar fi analizele facute in stare sanatoasa sau macar stabila (cu afectiuni cronice dar nu acute).
Dupa cifrele pe care le dai, se pare ca te incadrezi. Nu analizele conteaza in primul rind si perceptia pa care o ai tu asupra starii de sanatate (dupa ce au trecut ecourile racelii). Te simti bine?
Apropo, cei care ti-au facut analizele nu au spus niciun cuvintel? Parca au datoria sa le interpreteze pentru pacient.