| Eu23952001 a întrebat:

atac de cord pot suferi doar cei care sufera de o boala la inima? iar restul sunt feriti de pericol? dd exemplu acum 1-2 luni am fost la doctor deoarece aveam o senzatie de nod in gat si era ceva nou pentru mine si voiam sa fiu sigur ca nu e ceva de la inima si din fericire nu am absolut nimic.Credeti ca un atac de cord se poate identifica cu 1-2 luni inainte? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Atac de cord sau infarct miocardic poate sa faca oricine si in orice moment, dar de obicei se face pe baza unei alte boli (una dintre ele ar fi ateroscleroza care poate aparea la diabetici, persoane obeze si nu numai). Daca ai fost la control si medicul a zis ca esti bine nu ai de ce sa-ti faci griji. Infarctul miocardic este o boala acuta si nu are simptome inainte sa apara. Pot sa fie doar simptomele unor alte boli care ar putea provoca infarct, dar el in sine nu se poate preconiza nici macar cu cateva minute inainte. Dar cum am zis si ma repet, daca medicul a zis ca esti bine nu ai de ce sa-ti faci probleme. Daca mai ai intrebari te ascult.

1 răspuns:
| Eu23952001 explică:

Eu unul am 15 ani, ar fi un posibil risc la varsta mea? multumesc anticipat