| Roberrt21 a întrebat:

Salut, avum vreo 2 zile mi-au iesit niste pete rosii pe varful penisului, ma mananca putin cateva secunde uneori si gasesc pe varful penisului niste "mizerie daca o pot numi asa " alba cand feresc pielea care sta pe varf, ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acea ''mizerie'' de culoare alba-galbuie cu spect branzos care se aduna sub preputiu cel mai probabil este asa secretia numita smegma. Acea secretie formata si aflata sub preputul penisului, este un lichid pastos sau vascos/branzos care se aduna de obicei in santul balanopreputial aflat sub preput. Este format din mai multe elemente insa in principal din grasime (sebum) secretata de mucoasa (epiteliul) care tapeteaza partea interioara a preputului. In afara de grasime, componenta principala, smegma mai contine si mucus produs de glande amplasate in uretra dar si celule moarte descuamate/exfoliate de pe preput, gland sau canalul uretrei. Smegma este produsa cu rolul de a ''unge'' si de a hidrata piele extrem de fina a glandului. Are rol de lubrifiant necesar deoarece, la fiecare erectie, preputul se deplaseaza pe suprafata glandului si in lipsa aceast unguent apare/se produce fenomenul de ''uscare'' a pielii fine ceea ce poate produce iritatii. Rolul de lubrifiant se face remarcat si in cazul unui act sexual. Incepand cu pubertatea si apoi in adolescenta cantitatea de smegma produsa creste odata cu varsta, cu dezvoltarea organelor genitale si mai ales dupa intrarea lor in activitate. Daca secretia de smegma este mai abundenta aceasta poate sa se acumuleaza sub preput. Insa de obicei zilnic este produsa o cantitate relativ mica de smegma care se intinde si unge mucoasele si mentine umeda si perfecta pielita glandului. In cazul in care se produce prea multa smegma aceasta se poate aduna/acumula si daca nu este indepartata prin spalare, pe masura ce se acumuleaza devine mai uscata capatand un aspect branzos. Bacteriile existente in continut incep sa se dezvolte galopant/aberant, si provoaca descompunerea celulelor moarte exfoliate si din acest motiv smegma capata un miros urat/fetid si chiar poate favoriza aparitia unor infectii. Din acest motiv spalarea zilnica a penisului reprezinta o masura de igiena strict necesara. Smegma este folositoare doar daca este proaspat secretata motiv pentru care baietii trebuie sa retraga preputul si sa spele si sub el, pentru a indeparta smegma veche daca aceasta s-a acumulat. In cazul tau din anumite motive fiziologice nu se produce acest unguent si hidratant natural ceea ce are ca efect ''uscarea'' si craparea/fisurarea pielii glandului. Din acest motiv va fi nevoie sa incepi sa folosesti creme sau alte unguente ori lotiuni pentru piele fina si sensibila cu efect hidratant/emolient. Multa sanatate

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se curata cu multa apa calda si sapun, daca te speli zilnic pe penis, asa cum ar trebui.

| Public22 a răspuns:

Posibil Candidoza, mergi la medic

| Gabriel2424 a răspuns:

Este ceva o infectie, nu e nimic grav, spala-te mai des pe la cocos si sa porti mereu boxeri curati, cam asta e.

| Roberrt21 explică (pentru Gabriel2424):

Multumesc pentru raspuns