| mary123 a întrebat:

Azi dimineata am observat o mica problema. Mi-au aparut niste punctulete albe pe limba, cat varful unui ac mai gros, chiar pe varful limbii. de la ce pot proveni? E cazul sa ma duc la medic?

Mersi anticipat :d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cred ca papilele gustative s-au iritat.Este ceea ce in popor se numeste "puschea pe limba". O sa treaca. Aplica tratamentul recomandat de @s4a si clateste-ti gura cu apa cu bicarbonat de sodiu.

2 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Pot fi papile gustative inflamate, o candidoza orala sau o boala venerica. Clateste-ti gura de cateva ori pe zi cu bicarbonat de sodiu dizolvat in putina apa si badijoneaza limba cu glicerina boraxata. E cazul sa te duci la dermatolog daca nu dispar in cateva zile.

| gaby12_1342 a răspuns:

Mie imi apar de obicei dupa ce mananc sau beau dupa cinevawinkingbig grin