| TaseTase a întrebat:

de 2 zile ma ustura varful limbii. Am vreo 2-3 punctulete albe in varf. Ce am si cum pot sa scap de usturime?big grin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil să fie afte.
Pune pe zona afectată glicerină boraxată, nu bei și nu mănânci nimic timp de 20-30 de minute pentru a lăsă să-și facă efectul medicamentul.
Nu este nicio ameliorare în 24-48 de ore, mergi la medicul de familie.
Sănătate.
La mulți ani!
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Ai niste afte si poti sa-ti clatesti gura cu apa cu bicarbonat(un pahar de apa si o lingurita de bicarbonat)sau musetel.De trei ori pe zi badijonari cu glicerina boraxata cu nistatina si evita toate alimentele acre si picante si tot ce este acid.

| Filip23 a răspuns:

Propolis glicolic de la naturiste. Pui o picatura acolo dupa mese.

| glamorousgirl a răspuns:

Buna.cind eram eu mica am avut asa ceva.ai mincat mult zilele astea? ele apar de la faptul ca ti-ai supraincarcat stomacul, incepe sa maninci mai putin, ceva usor, simplu apoi dupa 1-2 zi dispar.dar numai sa nu le faci nimic de genu sa le spargi sau ceva si mai rau, lasa-le.fa cum ti-am spus si poate iti va trece, sa imi spuidaca te-am ajutat, si daca ti-au trecut