| Pololol123 a întrebat:

Azi m-am zgariat intr-un metal care este ruginit. Zgarietura are 1, 5cm si nu este adanca dar mi-a curs putin sange. Am dezinfectat cu sapun si tinctura de propolis care contine spirt. Dupa aprox. 1 ora rana a inceput sa se inchida. Ar trebui sa imi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vaccin anti tetanos, chiar dacă se vindecă. Ce e sigur, că dacă nu, tetanosul nu are vindecare, se moare.

| Andreeush a răspuns:

Dacă ai dezinfectat zona atunci e bine.
Oricum indicat ar fi să mergi la medicul de familie să îți facă un vaccin.

| Roxana19928 a răspuns:

Mergi la medic sa iti faca un vaccin anti tetanos, pentru a preveni orice eventualitate de a conacta asa ceva