| OanaG a întrebat:

Heeeelp! M-a zgariat pisica mea pe san, am dezinfectat cu spirt, dar mi s-a umflat putin, oare patesc ceva crying, raman urme? Nu e zgarietura adanca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| OanaG explică:

Pisica mea e foarte curata si ingrijita, are toate vaccinurile facute pana aum si la timp, am observat ca s-a desumflat si nu ma mai ustura asa tare, mersi pentru rapunsuri :*:*:*

| BruneTTe a răspuns:

S`a umflat pentru ca e o zona mai sensibila. sigur e o zgarietura asa parca putin umflatabig grin nu`ti face griji. trece si nu e grav. Ai putea totusi sa dai cu crema de galbenele [ de la magazinele plafar- naturiste] sau poate chiar ai in casa. E foarte buna. trece chiar mai repede love struck

| Ioana1984 a răspuns:

Buna Oana, nu cred ca patesti ceva dar stai atenta mai ales daca pisicuta ta nu e vaccinata. Date cu crema nidoflor, iti trece foarte repede si crema asta are si antibiotic si nici nu costa mult la farmacie, 7 lei.Succes.

| Zady a răspuns:

Stai linistita nu o sa se intample nimics-a umflat doar pe zgarietura. orice zgarietura ti s-ar umfla.esti in regula mai ales daca ai dezinfectat

| Abcfunny a răspuns:

Este normal să se umfle [asa păţeam si eu cand ma duceam la ţară]
Incearcă sa te dezinfectezi cu Betadine este mai bun decat spirtu

Sănătate!

| Dobitoc a răspuns:

O sa ramana o vreme semn. Dar cu timpul o sa dispara.

| ChildrenOfBodom a răspuns:

Nu patesti nimic, lasa sa treaca si mie cand eram mai mica m-a zgariat pisica aproape de ochi si mi-a curs sangebig grin si acum am o urma un pic umflata, deci cred ca o sa ti se dezumfle big grin Bfttongue

| Piticaaa a răspuns:

Nu, si pe mine m-a zgariat pisica, dra nu am dezinfectat. In fine, pisica mea e curata... Si nu am patit nimic, nu mi-a ramas nici semn. De fapt m-a zgariat si pe maini si pe burta si nu mi-a ramas niciun semn.

| ✿puffa✿ a răspuns:

Nu patesti...ar fi mai bine sa te duci la farmacie daca peste 1 saptamana nu dispare...sau nu se dezumfla. Oricum daca nu e adanca nseamna ca te ustura asa.de moment, e normal. Pisica are unghii ascutite deci e normal sa ti se umfle, mai ales in asa zona sensibila.Eu cred ca nu raman semne. dupa mai mult timp o sa vezi ca dispar.Succs:*:*

| Vanity a răspuns:

A curs sange? Oricum, daca ai dezinfectat locul e ok, dar poti sa dai in continuare cu spirt sa nu se infecteze. Nu o sa ramana urme, s-ar putea sa faca o coaja si trebuie sa o lasi sa cada singura.

| gingalatera a răspuns:

Iti recomand 2 produse excelente de la Forever Living. Se numesc Aloe First si Crema cu propolis. Ambele contin si aloe. Iti trece 100 %! Bunicul meu s-a taiat cu coasa si l-au ajutat cele 2 produse. Le gasesti pe site-ul asta:
http://ealoe.blogspot.com/2010/05/aloe-first.html

| Toxic_5027 a răspuns:

Stai linistita, nu raman urme. Timpul vindecawinking.

| Alecsie. a răspuns:

Am o pisica de 8 ani si este destul de salbaticutza deci iti dai seama de cate ori m-a zgariat si pe gat si aproape de ochi cand eram mai mica si o chinuiam si pe san m-a zgariat dar nu am patit nimic mai grav stai linistita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

buna am 14 ani si da pai eu nu stiu cu ce trec mai repede zgarieturile ma ajutuati si pe mine cum sa scap de ele am foarte multe va rog frumos

| andreutzys a răspuns:

Mancatia-si ****!