| Ilovebubblegum a întrebat:

M-am zgariat azi in ceva si nu stiu in ce straight face Arata ca o zgarietura de hartie. Oricum e o zgarietura micuta. Sange mi-a curs foarte foarte putin. Chiar aproape deloc. Mi-am dat cu spirt si il voi bandaja ca ma deranjeaza usturimea cand ma spal pe maini. Ar trebui sa ma ingrijorez pentru ca n-am facut vaccinul anti-tetanos si nu stiu sigur in ce m-am zgariat? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Nu, nu ai de ce să-ţi faci griji. O zgârietură nu reprezintă nimic grav. Anti-tetanosul ştiam că se face atunci când te tai sau când îţi provoacă răni ceva ruginit.

Este bine că ai dezinfectat cu Spirt şi te-ai pansat. Lasă pansamentul câteva zile iar apoi scoate-l ca să poată "respira" rana. Cred că într-o săptămână nu vei mai avea nimic, poate doar un mic semn.

Pa-pa.

| Adry05 a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Serios? Frate, ce sunteţi aşa. E doar o zgârietură nu-i ieşiră maţele pe acolo. Asta e, s-a zgâriat şi ea puţin nu moare din asta.

| JustMeAndMyWorld a răspuns:

Nu cred ca este nimic grav, doar dintr-o zgarietura nu prea are ce, doar sa nu fie ceva ruginit, o tabla ceva...dar daca nu prezinta umflaturi sau alte chestii nu e ceva chiar asa de grav