| Flavius_Andrei_1996 a întrebat:

Salut. Bunica mea are o problemă la unghiile de la picioare. Spune că se fărâmițează unghiile din cauza diabetului. Știe cineva vreun medicament sau orice soluție care să fie eficientă sau cel puțin să rezolve problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca problema este diabetul atunci se poate pune bunica pe o dieta FARA carbohidrati si fara dulciuri, ca sa salbeasca si sa reverseze diabetul, caz in care si unghiiile isi pot revenii la normal.
Asadar trebuie indepartata CAUZA care produce boala diabetului si repararea unghiilor, prin eliminarae diabetului, care acum este total posibila daca se tine o dieta stricta fara carbohidrati si fara dulciuri, chiar slabind, ca sa reverseze diabetul sis a devina o bunica sanatoasa, tarind linistita cate zile mai are.
Diabetul afecteaza nu doar calcaiele si ungiile ci si inima, ficatul, rinichii si curand va ajunge prin spital daca acum nu este ocnstineta ca mancarea nesanatoasa pe care o mananca, o va duce la stari proast de sanatate si scurtarea vietii.

Sanatate multa!

| Flavius_Andrei_1996 explică (pentru Violleta2022):

Foarte frumos raspunsul. O sa incerc sa ii fac o reteta cu ce ii place sa manance, dar fara carbohidrati. Multumesc pentru sfat.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca are unghiile galbuie (unde se faramiteaza) atunci mai mult ca sigur e o ciuperca, care se poate trata cu Canesten (sau alte solutii).
Cel mai bine ar fi sa mearga la un medic dermatolog, pentru consultatie de specialitate.

| Flavius_Andrei_1996 explică (pentru Bula):

O sa incerc si aceasta solutie. Poate o sa rezolv intr-o zi. Multumesc pentru raspuns.

| Bula a răspuns (pentru Flavius_Andrei_1996):

Ughiile deteriorate trebuie sa creasca (din nou), iar tratamentul poate dura chiar cateva luni. Deci, nu va speriati, nu trece "de azi pana maine"!

| Flavius_Andrei_1996 explică (pentru Bula):

Am inteles. Multumesc. Maine ma duc sa iau Canesten.

| Bula a răspuns (pentru Flavius_Andrei_1996):

Intai ar trebui cosultat de un medic!

| Flavius_Andrei_1996 explică (pentru Bula):

Sigur. Incerc sa o conving sa mearga la medic. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E stupid sa ceri sfaturi din astea pe net în loc să meargă la un medic...

| Flavius_Andrei_1996 explică (pentru suntserios):

Fiecare intreaba ce vrea aici. Nu ai idee ce sa raspunzi, iti vezi de drumul tau.

| untu a răspuns:

Mergeti la consultatii, la medicul de familie ca sa va dea trimitere la medicul nutritionist sau de boli de nutritie si diabet sau vorbiti cu un farmacist bun! Deocamdata recomand ca bunica sa faca baie la picioare in fiecare seara cu apa calda in care este turnat sare sub forma de sulfat de magneziu!

| Flavius_Andrei_1996 explică (pentru untu):

Stiu, dar nu prea vrea sa mearga la medic. Nu prea are incredere asa din pacate. O sa incerc faza cu apa calda.

| untu a răspuns (pentru Flavius_Andrei_1996):

Atunci chemati medicul ei de familie sa vina la domiciliu fara sa stie bunica sa fie ca pretext ca doctorul este in trecere si viziteaza fiecare pacient la domiciliul in control anual, cei care nu au putut veni la cabinetul lui intot timpul anului, iar sulfatul de magneziu se gasesc la o farmacie!

| Flavius_Andrei_1996 explică (pentru untu):

Ea stie ca ii scoate unghiile daca vine medicul sau se duce la o consultatie, de aia nu prea vrea. Multumesc pentru raspuns.

| regeprintresclavi a răspuns:

Spune-i bunicei tale sa manance wasabi si sa se frece cu el pe degetele de la picioare. Daca nu aveti aces la wasabi merge si mustarul combinat cu maioneza picanta. Mult noroc!

| Flavius_Andrei_1996 explică (pentru regeprintresclavi):

Cel mai tare sfat pe care l.am vazut. O sa tin cont si ma duc acum sa cumpar wasabi, dar cred ca trebuie sa sun la salvare inainte sa ajung acasa ca astia din Romania se misca greu. Sa aiba timp sa ajung dupa ce ii dau cu wasabi pe unghii laughing))))