| UnNumeScurt a întrebat:

Cainele meu are o problema... De 2 zile nu mai mananca si a slabit mult, nu prea mai merge si pare trist. E clar ca e bolnav? Ce as putea sa cumpar sa ii dau, sau ceva de acasa? Nu prea am cum sa ajung la un veterinar, ma puteti ajuta cu un tratament, pastile, ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, stai si ia-te dupa diagnosticul si tratamentul dat de copii de 12 ani sa-ti moara cainele in casa, asa ai grija de un animal, felicitari!

| sierra1 a răspuns:

Dacă ții la cățelul tău nu-l tratezi după "ureche" adică cum scriem unii dintre noi, pe aici. Du-l la medic!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

El are nevoie de ajutor medical, iar acest lucru numai un veterinar i-l poate oferi. Medicamentația tot el i-o prescrie, după un consult de specialitate. Poate că veterinarul decide să-i facă și analizele medicale. Îți va pune multe întrebări despre pacient, va fi curios să afle dacă vomită, dacă are diaree, va fi curios ce a mâncat în ultimul timp, îi va lua temperatura, dacă e necesar îi va da injectabile/antibiotice etc.
Câinele poate avea orice, începând de la indigestie, paraziți intestinali, până la boli foarte grave (dacă nu a fost vaccinat antirabic; dar tu l-ai vaccinat, nu?).
Caută o modalitate de a-l duce la veterinar, cățelul nu poate spune ce-l doare. Roagă un prieten, ori un vecin să te ajute cu transportul, dacă e necesar. Însă, du-l urgent. Sănătate din plin, cățelului!

| Raducons a răspuns:

Este clar ca este bolnav, se poate sa aiba Maladia Carre si este incurabila sper sa nu fie asta cauza.

| GabyT10 a răspuns (pentru Raducons):

Ceea ce spui este total gresit.Tratamentul bolii Carre (jigodia) este laborios, costisitor si de durata, dar nu este o boala incurabila.Rata supravietuirii in urma acestei infectii virale la tineret este de 30-50%. Doar dupa aparitia semnelor nervoase poti spune ca sansele sunt aproape 0.Calelul daca avea jigodie ar fi avut scurgeri nazale + stranut, ochii iritati, uneori cu scurgeri purulente si abia apoi apare anorexia.

| Uvox a răspuns:

Cred ca sfatul tuturor este URGENT la veterinar!
Esti responsabil de sănătatea/viața lui, nu te juca cu asa ceva.

| GabyT10 a răspuns:

Chiar daca ne-am dori sa te ajutam, nu putem, nu stim cauza simptomelor catelului tau.Trebuie sa mergi la medic, daca nu poti ajunge tu la un cabinet, exista medici ce vin la domiciliu.Tu spui ca de 2 zile nu mananca, in acest caz are nevoie de perfuzie, de analize.Nu poti sa-i dai ceva acasa nestiind ce diagnostic are.Regret din suflet ca nu te pot ajuta mai mult decat sa-ti spun mergi la medic cu el.Multa sanatate catelului tau.

| Andersen2k18 a răspuns:

Tratamentul nu se da dupa ureche, ii trebuie un consult la veterinar. Atfel risti sa moara.