| AndradaMircea a întrebat:

Am nevoie de nişte ajutor.
Motanul meu e cam bolnav, de cam două zile a început să fie slăbit, iar astăzi abia merge, nu mănâncă, respiră repede şi zgomotos... O să merg la veterinar mâine, însă mă puteți ajuta cu un sfat, ce să fac până mâine?
El era un motan foarte jucăuş înainte, îmi e greu să îl văd suferind.
Mulțumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Vezi sa nu fi mancata otrava dai mult lapte pana una alta.Depinde cat e si de batran

| AndradaMircea explică (pentru Freya1):

Nu e chiar bâtrân, are vreo 5 ani. Am reuşit totuşi să îi dau nişte lapte.

| Freya1 a răspuns (pentru AndradaMircea):

E bine sa ii dai ca daca a mancat otrava mai estonpeaza dar dul la veterinar

| Rocsid a răspuns:

I ai temperatura( umezesti trmometru cu niste ulei de gatit si il bagi in fund) daca temperatura e sub limita normala adica sub 37, 5 grade cu o aproximatie de 0.5 grade e posibil sa fie intoxicat cu otrava sau ceva substante periculoasa... daca e asa ar fi bine sa ii provoci voma prin administrare de un vomitiv( poti sa pui intr-un pahar detergent de vase cateva picaturi il amesteci bine si cu o seringa ii dai pe la coltul guri la pisoi)
Daca are temperatura crescuta sau chiar normala 37-38 de grade e posibil sa fie o rinita, traheita pe scurt o raceala.Sa se faca bine blanosul!

| AndradaMircea explică (pentru Rocsid):

Mulțumesc mult pentru sfaturi. însă din păcate a fost prea târziu pentru el. A murit aseară. Cred că a mâncat cumva ceva otrăvit în ultimele zile şi abia ieri s-a manifestat cel mai rău. Mulțumesc pentru răspuns oricum!