| SOLDADO a întrebat:

Salut, cam ce pensie poti obtine cu urmatoarea invaliditate? ochiul stang nu vad iar cu dreptul 80 % CU OCHELARI... Dar in strainatate, cum ar fi Spania? dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Cu dreptul vedeti 80% sau nu? Mai precis ce dioptrii aveti?

| SOLDADO explică (pentru fabiola):

Cu dreptul vad 80 % dar cu ochelari pusi deci fara ochelari nu ma pot descurca si ochelari sant de o grosime incredibila. am 12 la ochiul drept ( dioptrie ) bineinteles ca folosesc lentile de contact pentru a-mi facilita viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pensia pentru invaliditate de munca este mica. Pentru nevazatori, mai exista o pensie de handicap dar si aceea este foarte-foarte mica.
In strainatate puteti obtine pensia numai daca ati lucrat acolo sau aveti cetatenia statului respectiv (pentru handicap).

| SOLDADO explică (pentru anonim_4396):

Si cam la ce pret ar ajunge in cazul meu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDADO):

Depinde si citi ani ati lucrat (daca ati lucrat) si mai ales ce salarii ati avut. Mergeti si intrebati la Casa de pensii sau la Direcţia Persoanelor cu Handicap.