| LeKaAlex a întrebat:

Salut, cand aveam 10 ani m-am dus la dentist sa-mi scot o masea si acum am 13 si vad ca nici acum n-a crescut, un coleg mi-a zis ca nu mai creste delog maseaua daca o scoti straight face. Si daca creste maseaua de ce nu-mi creste? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Acea masea nu iti mai creste.De ce? Pentru ca ai scos-o a 2-a oara. Dintii si maselele de lapte cad in jurul varstei de 6 ani.Atunci tie ti-a cazut acei dinti de lapte, apoiti-au crescut altii pe care daca iti cad sau ii scoti, nu vor mai creste altii la loc. Atunci cand aveai 10 ani, probabil ai scos maseaua pentru ca te durea sau era bolnava.Asa ca singura solutie este sa-l pui la un cabinet stomatologic.

1 răspuns:
| Bogdan_Iancu_1998_OkMY a răspuns:

Maseaua de minte (molarul 3) este ultimul dinte din seria celor permanenticare apare pe arcadele dentare; momentul eruptiei lui este variabil dela individ la individ, de obicei intre 13 si 25 de ani.

Sa incepem cu situatia cea mai fericita, adica aceea cand molarul 3lipseste! Nu este cazul sa va ingrijorati; statisticile spun ca mugurele acestui dinte lipseste la aproximativ 20-25 % din populatie, situatie numita stiintific anodontie. Se pare ca acest fenomen se inscrie inevolutia filogenetica a rasei umane si a fost observat pentru prima datala omul de Cro-Magnon. Oamenii de stiinta anticipeaza ca omul viitorului va avea un numar redus de dinti, maxilare mici si o calota craniana foarte mare, iar molarii de minte vor disparea.