| Mihaela02020 a întrebat:

Acum cam un an cred, mi se clatina maseaua de lapte si am incercat sa mi-o scot si am ramas cu cateva bucati de masea in gingie, acum mi-a crescut gingia( cred )peste iar maseaua cea noua nu creste. Sper ca m-ati inteles.
Este ceva foarte grav? O sa merg la dentist doar ca vreau sa aflu mai multe de acum, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Sonia822 a răspuns:

Da, cu cat lasi timpul sa creasca, cu tata se agraveaza. Noul dinte ca creste stramb, poate iesi pe alaturip t ca n-are loc. Daca a crescut gingie, nu e un lucru bun, s-ar putea sa fie nevoie sa foloseasca electrocauterul pentru indepartarea ei happy Sub anestezie, evident. Tot atunci vor scoate si bucatile ramase restante.
Daca nu te duci rapid, noul dinte se va stramba, va creste pe langa cioturi, isi va schimba pozitia si va fi sui, in sus, in lateral, cum poate si el. Si vei avea nevoie de aparat pentru indreptarea lui.
Un aparat pe o arcada e 1000 ron (ala ieftin care distruge smaltul, unu aparat bun e f scump) Si se poarte un an happy
Daca esti la scoala si mananci covrigi, raman covrigii pe aparat happy
Deci du-te rapid, sa nu iasa varful la noul dinte pe langa. Daca iese, e clar ca e prea tarziu, pentru ca au trecut niste luni in care a cautat spatiu.