| Lukasz a întrebat:

Cand respir si cand ma misc ma doare, cam intre gat si umar, in mijloc putin mai jos, si mana stanga, cand respir parca simt ceva acolo, plamanul. Am mai avut senzatii de astea, dar mi-au trecut. Pot avea pneumonie? Pentru ca am avut anul trecut si tot asa imi simteam plamanii, doar ca de data asta simt in partea stanga. Ma doare si cand ma misc. Pot face si infarct? In decembrie fac 14 ani.
Probeleme cu inima nu am. Am avut agina eritamestoasa acuta, dar care mi-a trecut. Pot pati ceva rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Asa spun si eu: doar cu un consult medical medicii isi pot da seama ce ai. Trebuie deci sa mergi la medic.
Toti oamenii trebuie sa faca exercitii fizice dimineata, sa manance sanatos si sa doarma devreme si suficient. De lucrurile acestea trebuie sa te ingrijorezi daca nu le-ai facut. Cei mai multi oameni se imbolnavesc pentru ca nu fac lucrurile de mai sus. Dar si cei mai multi oameni se insanatosesc daca le vor face.
Vorbeste cu parintii tai si spune-le ca aici https://herghelia.org/ se fac cele mai bune tratamente.
Medicii de la centrul de sanatate de la herghelia (de langa targu mures) au scos chiar si o carte de bucate: https://www.viatasisanatate.ro/carte-de-bucate-herghelia
Se merita sa stai 11 zile acolo.

1 răspuns:
| biwltyad a răspuns:

Vezi un medic, niciodata nu poti stii sigur si nu vrei sa fie ceva grav.