| Cristianaa23 a întrebat:

Buna,

De 4 zile am un disconfort in partea stanga, nu mi pot da seama daca este inima sau sanul:
-nu ma doare cand respir sau daca fac efort
-ma doare sau simt presiune in momentul in care eu stau mai stransa( exemplu: stau intinsa pe partea dreapta iar mana stanga vine cumva peste san)
-astazi a inceput sa ma doara si pe mijloc
-ma doare si umarul stang
-ma doare si pe spate
-ma doare si putin mana stanga, simt mai mult ca o amorțeala
-in acest moment cand scriu simt partea stanga incordata desi eu stau relaxata

Astazi eu am fost la medic si din pacate m-a programat tocmai pe 8 martie.
Cautand acum pe internet am citit ca si daca as avea o problema la san pot sa apara dureri pe langa. Nu stiu ce sa cred acum, a patit cineva? Pentru ca mai am de asteptat pana ajung la medic, macar sa aud niste pareri, poate a mai patit cineva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te doare cand respiri poate fi plamanul...dar dupa cum spui ca te doare peste tot, ar fi bine sa mergi la un medic, care sa te consulte si sa-ti spuna ce ai.

Sanii pot fi controlati cand stai in picioare si il palpezi cu ambele palme, o palma sub sani cealalta deasupra si atunci stii sigur daca doare sanul.

Inima doare tot timpul, nu doar cand te asezi in pat sau cand stai intr-o parte.
Tind sa cred ca esti racita, posibil la plamani si de aici durearea asta peste tot, dar este doar o parere personala, nu un sfat medical si nici diagnostic.

| Cristianaa23 explică (pentru Violleta2022):

Hmm nu m-am gandit la plamani. Sa ma doara plamanul de fapt si sa radieze durerea? Dar de respirat pot respira normal si nici nu ma doare la respiratie. D asta sunt confuza si ma gandesc daca nu cumva trebuie sa merg la alt specialist

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Ți-a declanșat ceva anume durerea sau a apărut din senin?

| Cristianaa23 explică (pentru CuStimaSiRespect):

Asa m-am trezit duminica dimineata

| CuStimaSiRespect a răspuns (pentru CuStimaSiRespect):

Este posibil ca durerea să fie cauzată și de o întindere musculară, de la dormit într-o poziție incomodă sau te-a luat frigul în timpul nopții.
Dacă era de la inimă durerea ar fi fost declanșată brusc, cel mai des de la un efort, iar dacă era o boală cronică ai fi avut o stare persistentă de oboseală și durerea ar fi debutat în timp.
Până ajungi să faci controlul la medic, ai putea să iei niște aspirină, nu este doar pentru dureri de cap, ci are de asemenea și efect antiinflamator.