| Cosmin156938383 a întrebat:

ma doare plamanul drept cand respir, de ce? Am mai avut pneumonie si durerea se aseamana.
Merci fain

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O radiografie pulmonara de 50 de ron iti va spune, nu e mereu plamani, pe mine scolioza ma omoara sa spun asa, daca esti peste greutatea normala e un factor mare pentru hernie de disc, dar clar maine la doctor ceri trimitere pentru o radiografie si apoi la doctorul de penumonologie, victor babes in tm de exemplu

| Violleta2022 a răspuns:

Nimic nu-i trecator sau nesemnificativ, cand ai avut pneumonie!
Urgent la medic si radiografie pulmonara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la pneumolog noi nu avem de unde ști ce ai posibil doar sa fi tratat nu vindecat afecțiunea dacă fumezi renunță la țigări de tot.

| Cosmin156938383 explică (pentru anonim_4396):

Fumez mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin156938383):

Înseamnă că asta ar putea fi cauza renunță la fumat cum? Asta depinde de voința și de ambiția ta dacă ții la sănătatea ta îți recomand să renunti la țigări cu orice pret

| Nonolita a răspuns:

Ai pneumonie sau mai grav. Mergi URGENT la medic.

| aimullah123 a răspuns (pentru Nonolita):

De unde stii tu ce are? De ce il faci sa se ingrijoreze? Acum tu ai zis ceva de 10 ori mai aiurea decat atunci cand unii medici le zic pacientilor bolnavi "in 3 luni o sa fii in scaun cu rotile" de parca ar sti ei ce se intampla in viitor. Tu nici macar nu stii ce are baiatul ala. Cum poti sa ii dai tu un diagnostic sau sa ii zici ca poate fi ceva mai grav? Evident ca trebuie sa mearga la medic sa mai faca niste analize dar asta nu inseamna neaparat ca are ceva grav. Poate nu are nimic.

| Cosmin156938383 explică (pentru aimullah123):

M o mai durut plamanii, dar a fost trecator, sper ca asa este si acum

| aimullah123 a răspuns (pentru Cosmin156938383):

Da, pai nu e cazul sa te ingrijorezi, numai ca la o problema de genul asta este bine sa mergi la medic si sa iti dea trimitere sa faci niste analize pe care el le considera a fi necesare. Poate ai nevoie de un tratament si daca e asa e bine sa il incepi cat mai devreme.

| Nonolita a răspuns (pentru aimullah123):

Ce a scris el ai citit? Are recidiva la pneumonie. Si e mai grav decat prima data, plamanii fiind deja slabiti. E mai bine sa-i spui ca nu are nimic si lui sa-i putrezeasca plamanii? Esti inconstient.

| aimullah123 a răspuns (pentru Nonolita):

Dar i-ai facut tu radiografie sa vezi? Tu nu esti medic.
Expertu lu peste ce esti tu. Nu faci altceva decat sa il sperii.
II poti spune sa mearga la medic fara sa ii dai tu diagnostic.

| Nonolita a răspuns (pentru aimullah123):

Dar tu de unde stii mai bine, expertule? Du-te si te culca, nu mai debita tampenii.

| aimullah123 a răspuns (pentru Nonolita):

Mama nici macar nu esti in stare sa intelegi 2 propozitii simple.
Las-o asa frate. Da-le diagnostice la toti. Spune-le tu la toti ca au pneumonii, cancere etc.
O singura data mai zic, ca poate daca citesti de mai multe ori reusesti sa intelegi. Nu ii poti spune unui om ca e bolnav atata timp cat nu esti medic, nu i-ai vazut analizele, nu stii nimic despre el. Nu iti da nimeni dreptul sa sperii pe cineva la modul asta.
Evident ca trebuie sa mearga la medic cat mai repede dar nu ii spui tu ca are pneumonie, chiar daca a mai avut in trecut.
Atat am avut de zis.
Daca nici acum nu ai inteles e problema ta. Eu nu ma mai obosesc sa scriu alt mesaj.

| zandueaj96 a răspuns:

Pentru ca ai dureri

| Cosmin156938383 explică:

Multumesc frumos de raspunsuri, mi-a trecut durerea si fara a merge la medic, nu trebuia sa va certati
Multumesc frumos?