| anonim_4396 a întrebat:

Salut, care e diferența de preț dintre ochelari și lentile? Dacă niste ochelari cu dioptria destul de mică, sau medie, costă în jur de 500 lei, niste lentile cu aceeași dioptrie cat costă?(puteți să dați și alte exemple).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de calitatea si materialul lentilelor si a ramelor.
Exista ochelari la preturi de mii de lei, dar sunt ochelari si de 10-20 lei.

| Brizbriz a răspuns:

Am dat 30 de lei la Kaufland pe ochelari cu dioptrie 3+
si 15 lei pe 1.5+

iar diferentele sunt MARI, de la lentile care nu se sparg sau macar zgaria si daca dai cu ciocanul, heliomate, tratate cu diverse tampenii ca sa faca rahatul praf (auzi, lentile care scot culoarea albastra a monitorului, care cica, ca iti face rau) pana la lentile integrale, care au un tip de lentila sus, altul in mijloc si altul jos, ca in functie de unde te uiti poti sa vezi la distanta, normal si aproape fara sa ai 3 lentile sau ochelari diferiti, si care o pereche poate costa 1500 de lei

in plus, inainte sa iti iei ochelari, ar trebui sa te duci la spital, sa iti faca test, care (spre deosebire de ala gratis care se face la orice magazin de ochelari mai rasarit) test cu o injectie care deschide complet irisul, si se uita apoi pana in capatul ochiului

| timidu89 a răspuns:

Ramele costa mult, daca vrei de titan. Pe lentile obisnuite am dat 60 lei in 2019 cred. Alea fumurii sunt mai scumpe. Si pe ramele de titan 300

| Feri5 a răspuns:

După mine, ochelarii ar fi mai scumpi, pentru că includ și rama (și, eventual, niște accesorii).

| mitusca a răspuns:

Depinde. Exista tot felul de rame si lentile de contact pe piata. Poti folosi aceeasi pereche de ochelari ani de zile daca dioptriile nu se schimba si e in general mai ieftin fata de lentile.
Pretul ochelarilor depinde de rame (materialul din care sunt facute, brand) si tipul de lentile folosite (daca au tratamente speciale gen cele heliomate sau cu filtru pentru calculator, daca sunt subtiate). O pereche decenta costa in jur de 500 de lei, cum ai zis.
Lentilele de contact sunt de mai multe tipuri. Exista lentile de contact zilnice pe care le porti o zi si apoi le arunci. Nu au nevoie de ingrijire. O cutie de 30 de lentile de contact zilnice costa in jur de 100 de lei. Daca le porti zilnic, asta ar insemna ca te tin vreo 2 saptamani.
Apoi exista lentile de contact pe care le porti o luna (sunt si de 2 saptamani, dar mai rar). O cutie de 6 astfel de lentile costa tot in jur de 100 de lei, dar te-ar tine 3 luni. Totusi, au nevoie de ingrijire, adica sa le speli cu o solutie speciala si sa le tii in suport de lentile. Solutia cu tot cu suport e vreo 50 de lei.
Exista si oferte pentru mai multe cutii de lentile de contact cumparate deodata.
La lentile de contact trebuie sa adaugi oricum pretul picaturilor de ochi (lacrimi artificiale), care sunt maxim 50 de lei.