| Vvly a întrebat:

Care știți care sunt simptomele virusului și cum incepe să-și facă simțită prezența?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CleanHeart a răspuns:

Primul simtom e febra mare
Tusea seaca
Nasul devine uscat
Durere in gat
Si respiratie dificila
Perioada de incubatie e intre 1 si 14 zile, in primele nu ai nici un simtom.
Nu trebuie sa ne panicam, 80℅ sunt forme usoare si vom trece cu bine peste asta, cel putin prefer pozitivitatea in astfel de situatii.
Sa nu uiti de spalatul pe maini cu sapun si apa care ajuta extrem de mult si din vorbele medicilor trebuie sa dureze un minut si mai repeti o data.

| Vvly explică (pentru CleanHeart):

Păi și eu de unde sa știu când începe acele 14 zile?

| CleanHeart a răspuns (pentru Vvly):

Pai nu ai de unde sa stii tocmai de aia ti-am prezentat principalele simptome ale virusului.

| Vvly explică (pentru CleanHeart):

Chiar acum am citit pe net, cică e virus inventat să omoare cât mai mult! Deci virusul a fost creat cu un scop

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vvly):

A fost da pentru destabilizarea Chinei fiind o forță mondiala pe plan economic ele America și China oricum erau întrun război tehnologic acum suntem și într-un război biologic acest virus a fost într-adevăr creat pentru a depopula populația mai ales cea a Chinei da nu prea sa reușit fiindcă chinezii sunt foarte inteligenți problema e cand va dispărea acest virus și dacă va dispărea sa nu apară altul e cam ca o gripa, ca a noastră numai ca mult mai viral acest covid-19 este periculos pentru cei care sunt bătrâni au imunitatea scăzuta și alte patologii sunt expuși unor riscuri mari cineva e responsabil pentru ceea ce se întâmplă sper sa plătească cu vârf și îndesat într o zi

| Vvly explică (pentru anonim_4396):

Oricum e ca și aranjata treaba... stai acasă n-ai bani, n-ai bani nu cumperi, nu cumperi nu faci vânzare, nu faci vânzare la patron, patronul dă faliment și închide firma, și uite așa angajații rămân pe drumuri, ia gândiți.va acum, după ce rămân pe drumuri oamenii, ce va urma după?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vvly):

E imprevizibil dar prea bine nu cred ca va fi pentru nimeni cred și am impresia ca e mana americanilor ceea ce se întâmplă acum nu prea vrea sa fie detronata de tarile UE sau China dar va fi chinezii o sa le o întoarcă sunt sigur cândva.