| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, care sunt cele mai bune spray-uri/medicamente pentru a dormi atunci cand esti obosit si nu poti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu incerca cu medicamente. Cele pentru somn în general dau dependenta.
O baie fierbinte, un ceai de tei, o cana cu lapte, liniște deplină, chiar fără ticăit de ceas, întuneric complet, griji scoase din dormitor, astea toate pot ajuta. Daca ai partener(a), sa fii cu ea face minuni. Sexul e un bun somnifer.
Somn ușor!

| AndreiMihaiLNM explică (pentru cristi202):

Incerc toata partile cu ceai si dus si lapte si orice si nu ma ajuta la absolut nimic. Mereu in camera e intuneric si racoare. DEGEABA.

| cristi202 a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Răcoare?!? Asta e de vina, răcoarea. Trebuie sa fie călduț in dormitor, sa ai acea căldură ce te moleșește.
Daca nu merge nimic, intri in faza cronica a oboselii, și ar trebui să îți iei cateva zile de relaxare, ideal sa pleci pe undeva.

Bula
| Bula a răspuns:

Un pahar mare de lapte de vaca caldut, indulcit un pic cu miere de albine.
Se bea cand te pui in pat si tii ochii inchisi dupa ce te-ai culcat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Somn control si opti somn sunt pastile de dormit, ele sunt facute din plante, le gasesti la Catena.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu au absolut niciun efect. Am incercat 5 tipuri de pastile.

| aimullah123 a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Linistress sau bien dormir forte ai incercat?

| Werrich a răspuns:

Salut, pai Xanax e foarte puternic.

| Mihai8767 a răspuns (pentru Werrich):

Nu recomand Xanax, e cel mai puternic medicament pentru calm si zen. Induce intra-devar somnul foarte rapid, dar creeaza si cea mai mare dependenta.

| WhiteLife a răspuns:

Cele mai eficiente sedative sunt prescrise de medic si nu le elibereaza nicio farmacie fara reteta (acelea dau si dependenta si trebuie urmat strict modul de administrare prescris). Daca ai nevoie o data, poti incerca melatonina, Nervocalmin somn usor, sau poti cere sfatul farmacistului pentru mai multe variante.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru WhiteLife):

Cele recomandate de tine nu au absolut niciun efect. Multumesc.

| WhiteLife a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Cu drag. Imi pare rau, dar iti recomand un consult al unui medic, pentru ca pe baza de valeriana sunt majoritatea. Pentru altceva ai nevoie de un consult si reteta. happy Multa sanatate!

| Elelei a răspuns:

@cristi202 ti-a raspuns cel mai bine.
Vad ca tu ii raspunzi ca nu-si fac afectul. Asta inseamna ca tu nu esti obosit(a) deloc. Munceste ceva toata ziua, fa sport seara si vei vedea ca pe la ora 20 adormi in picioare.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru Elelei):

Lucrez si fac si sport si facultate.

| Mihai8767 a răspuns:

De obicei incearca cu baie fierbinte, o cana de lapte inainte de culcare cu vreo juma de ora. Dar nu face prostia de a lua medicamente pentru somn cu toate ca sunt sau nu din plante. Acestea dau dependenta in decursul fololsiri lor, si dupa nu o sa mai poti scapa de ele.