| Wordofthat999999 a întrebat:

Care tulburare e mai grava bordeline sau bipolar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Bordeline pentru ca e ceva mai cronic, bipolar e mai putin grav, dar ambele se rezolva cu ajutorul unui doctor
http://www.webmd.com/......r-disorder

| minrest a răspuns:

Borderline e o tulburare de personalitate, iar tulburarea bipolara, sau psihoza maniaco-depresiva, este o psihoza. Psihozele sunt clasa de boli psihice cea mai grava. Asta pentru ca psihoticul delireaza, el adesea confunda fantezia lui cu realitatea. Ce poate fi mai grav decat asta? Iar tulburarile de personalitate sunt clasa imediat urmatoare ca gravitate. In adolescenta tarzie, anumite comportamente maladaptative se graveaza in personalitatea unor oameni, si de atunci fac practic parte din ei. Deci prin definitie, personalitatea dizarmonica borderline e mai putin grava decat psihoza maniaco-depresiva. Nu exista nici macar un caz documentat de vindecare, nici pentru una, nici pentru cealalta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Schizofrenia paranoida mistico-religioasa este in top

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Ciclurile bipolare se întind pe perioade lungi, de săptămâni sau chiar luni, ritmul schimbărilor dispoziționale la borderline este mult mai rapid, adesea de mai multe ori în aceeași zi.
Din cate vezi nu e o mare diferenta intre ele asa ca nu as putea spune ca una e mai grava decat cealalta.

| RAY a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Sunt stari bruste,si eu am avut si am cateodata, dintr o data simt fericire, tritete fara motiv, stari de depresie care trec repede, dau banii pe aiureli gen dulciuri, obsesie compulsiva de comportament