| anonim_4396 a întrebat:

Ce e sindromul bipolar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o boala psihica care asociaza, cicli, doua tipuri de tulburari.
Prima este tulburarea maniacala: pacientii sunt agitati, vorbesc mult, sunt hiperactivi, dorm putin, se machiaza strident, vorbesc vulgar, au apetit sexual exagerat.
Cea de-a doua este tulburarea de tip depresiv: pacientii plang, nu dorm, nu vorbesc, se izoleaza, nu se ingrijesc de igiena personala, nu au chef de nimic, au ganduri de sinucidere si chiar comit suicid. In aceasta faza pot sa ucida alti oameni, mai ales paropiati, din dorinta de a-i scapa de suferinta.
Practic pacientii bipolari alterneaza cele doua stari cu stari de relativ echilibru psihic.

| mioara a răspuns:

Intra pe www. sfatul medicului. ro

| Zoombe3 a răspuns:

Tulburarea bipolara reprezinta o afectiune de natura psihiatrica ce se caracterizeaza in principal prin alternarea episodica a personalitatii, cu accese maniacale sau hipomaniacale si depresive.
Persoanele care au schimbari extreme de dispozitie, de la depresii severe pana la episoade maniace, ar putea suferi o tulburare bipolara. In cursul episoadelor maniace persoanele care sufera de tulburarea bipolara tin sa aiba o dispozitie euforica, sa fie hiperactivi, agitati si fara sa simta necesitatea somnului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca e un sindrom, cu doi poli.adica 40 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ceea ce pana acum cativa ani se numea psihoza maniaco-depresiva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebare: daca nu am ganduri de suicid atunci nu exista riscul sa am sindrom bipolar, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ptr ca am acest sindrom, pot sa spun ca este o chestie greu de depistat si nivelul de profesionalism de la noi este destul de scazut.

Dincolo de dorinta de suicid, care face parte din platoul depresiv, trebuie sa depistezi ceea ce inseamna episod maniacal. La mine a fost o chestie foarte greu de vazut, episodul maniacal era foarte scurt.

| Teardrop:] a răspuns:

Tulburarea bipolară sau psihoza periodică reprezintă o tulburare mintală ce constă în modificarea anormală a stării psihice, energiei şi abilităţii de funcţionare a unei persoane. Astfel, apare succesiunea episoadelor depresive cu episoadele maniacale. Spre deosebire de variaţiile stării psihice ale unei persoane normale de-a lungul vieţii, simptomele acestei boli sunt mult mai severe.

Ca urmare a acestei variăţi de afectivitate, individul cu această tulburare nu poate menţine relaţiile de prietenie, are probleme la locul de muncă, performanţe scăzute, putând ajunge chiar la suicid. Tipic, tulburarea bipolară debutează în adolescenţă sau la adultul tânăr. Uneori însă, se poate dezvolta încă din copilarie sau chiar mai târziu, la batrâneţe.