| RedBull69 a întrebat:

Salut, cât de grav e dacă am 20 de ani și încă nu am avut probleme cu apendicita?, necesită neapărat scoasă lămuriți-mă puțin cu treaba asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu este nici o problemă. Din contră, asta înseamnă că ai avut grijă de sănătatea ta.
La tine nu trebuie să fie motiv de îngrijorare, ci de bucurie.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Apendicita se scoate cand si daca se inflameaza. Asta poate fi la 7 ani, la 40, la 70 sau deloc

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să nu ai niciodată probleme cu apendicita. Dacă nu ai, nu o scoți.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"cât de grav e."

Nu e! Mai bine zis, cât de norocos ai fi, dacă nu ai avea probleme cu ea, până la finalul vietii...

| Nemessys a răspuns (pentru floresdemayo):

Deci sunt si persoane care nu se opereaza de asa ceva?
Eu pana acum am crezut ca fiecare trebuie sa faca aceasta operatie pana la o anumita varsta. laughing si eu am aproape 20 de ani si nu am avut probleme cu ea.

| floresdemayo a răspuns (pentru Nemessys):

Daaaaa! Sunt destule, care mor cu ea și la vârste foarte inaintate. Nu e ca și măseaua de minte, care, mai devreme sau mai târziu, trebuie extrasă.

| Catrice a răspuns:

E grav rau, mergi fuguța la spital sa te operezi sa te scoată aia cu covid rolling on the floor asta daca n-ai altceva mai bun de făcut.

| StrongHeart a răspuns:

Ce intrebare, lol..Grav? Grav era daca aveai probleme cu ea, nu daca nu ai.

| Dana2103 a răspuns:

Nu se scoate daca n ai apendicele inflamat

Apendicită înseamnă inflamația apendicelui vermiform.
Este necesară apendicectomia în acest caz: apendicele manifestă un răspuns inflamator de obicei acut (prezența apendicitei), altfel: nu.