| nicusor222 a întrebat:

Ce părere aveți de nebunia asta cu CORONAVIRUSUL?
E chiar așa de grav de s-a ajuns la disperare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Este din cauza mass-mediei care transmite panica, iar oamenii se lasa manipulati de acestia. Am ajuns la concluzia ca prea mult se face tam-tam pe acest caz, de gripa se mor multi mai multi si nimeni nu a luat vreo masura in privinta lui, nici in cantina nu a fost declarat, asa cum se face la Coronavirus. Asa cum fost anii trecuti cu gripa aviara, gripa porcina, ebola sau altele de acest gen, cum au aparut au si disparut, asa va fi si cu acest virus care nu este atat de contagios precum pare. Cand vine caldura, sa vezi cum dispare, o sa revenim la normal, iar comerciantii, escroci si ei ca au profitat de naivitatea lumii de a se imbogati de pe urma lor.

| Frank51 a răspuns:

Nu este ceva foarte grav, dar trebuie sa tinem cont ca nici ca o simpla raceala nu este. Iti poti da si singur seama, fara sa te uiti la stiri, sa asculti toate tampeniile.

| Nemessys a răspuns:

E mass-media. la ce te astepti? Scopul lor este sa informeze corect populatia sau sa faca audienta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este, iar statul nu da doi bani pe o epidemie mortala...

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

Care mortala!? in Europa nu au murit, decat acei batrani din Italia care s-au imbolvit de gripa si au avut sistemul imunitar slabit de pe urma altor boli avute, precum probleme cardiace, diabet, probleme respiratorii etc, in rest numai suspecti au fost. Minciuni, mass-media si Guvernul spalatori de creiere pentru lumea slaba de ingeri, sa castige de pe urma lor, nimic mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e grav. Mass media si supermarket-urile trag foloasele. Si astia de la TV accentueaza situatia de zici ca e sfarsitul lumii, scot bani din audienta si din panica generata. Supermarket-urile vor ca lumea sa cumpere cat de mult. Marile lanturi de magazine castiga enorm in perioada asta. Este un virus mortal daca nu este tratat din timp. Sa ne fereasca Dumnezeu sa apara in mai mult judete din tara pentru ca autoritatile nu sunt pregatite. Astia din sanatate sunt total pe dinafara. Avem cel mai slab sistem din UE, poate mai slab decat la bulgari. Numai cei din republica Moldova sunt chiar vai de ei la sanatate. Traim intr-un secol atat de avansat din punct de vedere medical dar un virus atat de puternic nu poate fi combatut eficient. Cel putin nu de state slab pregatite cum este Romania care nu da doi bani pe sanatate si da mai multi bani la aparare, servicii secrete si mai stiu eu ce povesti.

Răspuns utilizator avertizat
| BilaRomânească a răspuns:

Eu zic să înjurăm corona virusul ăsta

| xandra0301 a răspuns:

Este la fel ca orice alta gripa. O gripa puternica. Nu trebuie sa ne facem griji atâta timp cât ne menținem sistemul imunitar ridicat, ne spălam pe mâini dau dezinfectăm.
Este mortala pentru persoanele bătrâne, pentru bolnavi... Nu am văzut puști sau puștoaice cu corona virus.
Atâta timp cât trage la public normal subiectul normal ca doar asta dau la Tv. Sa va uitați va rog pe YT la Ceanu Zheng, este un chinez crescut in România dar are rude in China și explica tot ce este de explicat despre acest virus pe YT.
Corona are o rata a mortalității de 3%. gândiți va ca varicela sau pojarul la femeile gravide este mult mai mortal ca acest virus.
Când a fost faza cu Ebola care chiar era o boala gravă, se murea pe capete și chiar ceva serios nu s-a făcut un astfel de tam-tam.
Propun sa avem grija de noi, sa luam vitamina C și sa nu mai luam in serios toate prostiile happy

| Simpatic a răspuns (pentru xandra0301):

Ebola e la alt nivel este cel mai dur dintre duri! este ceva de distrugere in masa, este printre putinele virusuri care pot omorî orice om cat ar fi el de puternic intr-o perioada relativ scurta de timp, cateva saptamani,cateva zile etc nu prea mai sunt alti microbi care sa ucida pe cineva atat de repede, si vorbim aici de persoane cu sistem imunitar normal nu scazut nu cu deficiente. Inca o chestie legata de ebola din cate stiu eu toti cei care au fost infectati au murit, ceea ce inseamna ca distruge repede si masiv celulele de aparare ale sistemului imunitar, practic le devoreaza, pe cand gripa nu este la fel de nociva, nici nu se compara una cu alta.

| xandra0301 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu ziceam ca atunci când a fost vorba de o boala serioasă nu s-a făcut atâta tam tam. in schimb, pentru o gripa mai puternica ce se poate trata se face.

| Simpatic a răspuns (pentru xandra0301):

Sunt de acord cu punctul tau de vedere. se face mare tam-tam pentru ca este posibil cum am banuit, aruncat in mediul inconjurator de o autoritate care a dorit haos si parbusirea economiei in diferite continente printre care si Europa, de China sa numai zicem ca ei au fost direct vizati.
Sunt organizatii si societati care o duc bine de pe urma propagandei, sa nu uitam ca unii castiga enorm acum producand masti de astea chirurgicale, daca aveai o fabrica falimentara care producea masti de astea si nici dracu nu le lua, iata ca acum ai revenit in carti, dupa vorba boala unora sanatatea altora, de ghinionul unor nefericiti profita altii si-s fericitiwinking