| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre sucul COLA? Cati dintre voi il consuma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Este cel mai daunator suc. Inainte era alegerea preferata dar de un timp prefer Fanta sau altele desi orice suc acidulat este daunator. Cu timpul voi incerca sa ma educ sa am o alimentatie corecta si sa fac sport zilnic. Dar totate se fac treptat. E prea greu sa fac o trecere brusca.

15 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu creeaza dependenta, ci doar sete. Are cofeina, deci e un stimulent - pentru fumatori face pofta de tigari si tulbura programul de somn bauta tarziu. Asociata cu zahar si indulcitori poate avea efecte usor nefaste asupra starii generale a organismului. Stimuleaza aciditatea - uneori poate da senzatia de arsuri. Bauta in exces are clar efecte neplacute asupra aparatului digestiv, inimii. Eu beau din cand in cand, la o saptamana sau doua cumpar o sticla de 2-2, 5L.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Ce parere am? nu prea buna. Chiar daca unii sunt dependentii de el ar trebuie sa mai renunte la el. Am renuntat la sucuri. ce beau, beau la cutie Prigat astea. Ptr ca nu vreau sa mai am de a face cu chimicalele. Poate un pahar de cola din ani in Pastilaughing

| DiDi a răspuns:

Pai, e foarte simplu:
1. Avantaj: e foarte bun, mai ales cand e luat din frigider.happy
2.Dezavantaj: cred ca este printre cele mai nesanatoase sucuri, cu cele mai multe chimicale.Multor oameni le da dureri de stomac, simptome de voma, uneori chiar si dureri de cap.

| asya a răspuns:

Ideea e ca daca ne luam dupa toate povestile, ca sucul nu e sanatos, chipsurile nu, prajeli nu, atunci murim naibii de foame! Daca stie cineva vreo persoana care a murit de la Cola sa-mi spuna si mie!
Consum si voi consuma atat timp cat imi va placea!

| medex3 a răspuns:

big grin.Beau in fiecare zi o cutie de 330 de gr laughing.

| TabooR a răspuns:

Contine foarta multa cofeina si zahar.Mai bine iti faci un suc din fructe singur acasa este mai sanatoshappy

| perfusion a răspuns:

Ei bine consum cand vine cineva in vizita, sau ia cineva din familie, eu de obicei consum Sprite sau Fanta, este zic eu mult mai sanatos, eu sunt cu fotbalul si nu prea am voie, dar asa as consuma in prostie, dar nu face prea bine

| Evaa a răspuns:

Este foarte nesanatos...si mai rau, e atat de bun, incat e ca un drog. Eu una, nu consum.

| elvisedy a răspuns:

Eu consum ca sa curat rezervorul la masina cu el. Da rezultate crede-ma! Te sfatuesc sa facI la fel!

| zerozero a răspuns:

Nu am o parerea foarte buna, eu personal nu consum, desi am consumat in trecut pana cand am vazut un documentar despre cat de periculoase sunt pentru stomac sucurile in general, nu numai cola. De atunci am inceput sa consum doar apa minerala si ma simt excelentwinking

| xlmpq a răspuns:

E bun, beau foarte mult laughing
Acu iar zic astia ca nu e nesanatos, ce stie toata lumea deja

| dadaaaaa a răspuns:

Buna big grin
Stiu ca nu este bun Cola, la un anumit timp nu am mai batut deloc, dar dupa 2-3 luni mi-a venit pofta si parca e un drog, din moment ce incepi sa bei iti vine asa o pofta sa bei tot timpul.Recunsoc ca beau foarte mult Cola si stiu ca nu este bine dar nu am pot abtsine, chiar nu pot, nu stiu ce are dar ma atrage foarte mult si nu pot fara.

| andri_5711 a răspuns:

Nu e bun pentru ca are cofeina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu-l beau dar imi curat chiuveta cu el. Merge si la curatatul monedelor...