| twitttttt a întrebat:

Ce s-ar putea intampla daca mergi la sala de forta de la o varsta de 14-15 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

E mai bine să mergi la o sală decât să stai acasă. Evident, cât timp nu bagi chimicale în tine și cât timp faci exerciții specifice vârstei tale.
Ce ți se va întâmpla cel mai sigur este că vei da niște bani (probabil părinții) degeaba. Ai putea să strângi banii ăia și să-i dai pe o bicicletă pe care să te plimbi măcar o dată la două zile măcar câte 5km sau să-i dai pe un abonament la un bazin de înot sau să-i dai pe o minge de fotbal și ceva echipament și câteva ore săptămânal închiriate la un teren unde să joci câte ceva (fotbal, baschet etc.) sau să dai banii pe ping-pong ca să poți juca și iarna și tot așa. Ideea este că, la vârsta ta, care ești încă la pubertate, cel mai sănătos mod de a-ți contura corpul (fie că vrei, fie că nu vrei) este să practici sporturile clasice. Inclusiv alergatul și chiar mersul zilnic sunt parte din asta.
Nu te du ca toți țăranii la sală unde stai în jeg și transpirație și pui mușchi stând în fund. Mai bine mișcă-l :-)

Sincer și niște cursuri de dans sunt mai sănătoase pentru tine acum :-)

Dar eu aș miza totul pe înot. E cea mai bună formă posibilă: îți întreține absolut toți mușchii, pielea, forma corpului, oasele și chiar și funcționarea organelor interne.

Spor și chef!

5 răspunsuri:
| GeosBIOS a răspuns:

Deoarece esti in crestere te expui unor pericole cum ar fi coloana deformata, care mai tarziu se remediaza foarte greu si niciodata in intregime.

| akka4 a răspuns:

Este posibil sa iti afecteze cresterea daca mergi la sala de la varsta asta.

| arvamircea a răspuns:

Acelasi lucru vreau si eu dar tata zice ca daca te duci la sala de la varsta asta muschi se dezvolta prea mult si daca te lasi de sal muschi o sa se moleseasca si o sa arati ca ultimul om de pe lume.

| alexandru8001 a răspuns:

Si eu as vrea sa merg la sala am 14 ani dar din pacate ma tem deoarece sala te poate face sa cresti mai greu deoarece incetineste cresterea oaselor dar daca faci exercitii normale cate putin nu stiu daca se poate intampla mare lucru, cel mai bine e sa faci exercitii acasa cum ar fi: sa faci flotari, sa alergi, sa faci abdomene. sper ca te-am ajutat bft!

| Sorin_Lucas_1997 a răspuns:

Sala nu afecteaza inaltimea atat timp cat nu stresezi coloana si cat timp lucrezi aparatele care nu fac acest lucru.un prieten de-al meu face sala de 1 an de zile si totusi desi era mai mic ca mine acum este mai inalt.nu lucra tot ce inseamna presa si ai sa te inalti chiar daca faci sala si transpiri si stai jos si etc...