| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Chiar am nevoie de niste sfaturi, n-am mai experimentat niciodata in viata mea ceva de genul.

Azi-dimineata m-am trezit si ma durea capul ingrozitor. Si cum stateam intinsa in pat, efectiv am simtit ca ceva s-a declandat brusc in capul meu si ma simteam ca intr-un roller coaster. Totul din jur se invartea extrem de puternic cu mine, si organele simteam ca mi se invarteau si se zguduiau. M-am ridicat in picioare si a continuat. Toate lucrurile se roteau extrem de rapid. Si in timpul acelei,, crize" mi se facuse dintr-o data extrem de greata.
Am incercat sa ma intind din nou, dar pe urma iar a inceput.

Am baut apa, am mancat. Ziua a decurs relativ normal. Pe urma cainele meu a venit la mine si m-am aplecat ca sa-l mangai. Si chiar in clipa in care m-am ridicat din nou s-a declansat din nou aceeasi senzatie oribila de azi-dimineata si totul a inceput sa se roteasca extrem de puternic si iar mi s-a facut foarte greata.

Am vrut sa fac un experiment si m-am intins iar, si se pare ca doar intr-un minut cât m-am intins, am avut doua,, crize" de genul acela. Am incercat sa le controlez, sa ma uit intr-un punct fix (sa imi zic ca nu e normal sa se invarta totul) dar acele crize sunt peste puterile mele. Ma simt neputincioasa in timpul lor. Si e o greata si o durere de cap pe care nu le pot descrie.

Deci o concluzie pe care am tras-o e ca cele mai severe se declanseaza mai ales cand stau intinsa. Se mai declanseaza si in alte momente, daca nu ma uit la un punct fix sau daca nu ma concentrez asupra a ceva. Uneori numai cand imi amintesc parca ma apuca iarasi. Si cand ma apuca sunt extrem de severe: acum totul e normal, si in secunda urmatoare imi pierd echilibrul si totul se darama si se invarte.

(Imi pare rau ca am scris asa mult, am vrut sa descriu cat mai bine).
Aveti vreo idee ce ar trebui sa fac? Chiar nu ma mai pot intinde de loc. Nu stiu ce o sa fac cand o sa vreau sa dorm. Aveti idee de la ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cam alea sunt simptomele si pentru AVC. Astepti pana cazi inconstienta, sau te duci totusi la control?

| VoidEternal a răspuns:

Cred că se numește vertij ce ai experimentat tu. Dar nu as putea sa îți spun sigur. Doar din auzite.

| Mirel4412 a răspuns:

Du te la medic rapid, poate fi vorba de un lucru minor, dar in acelasi timp si de o problema severa. Doamne ajuta sa scapi cu bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Nu

| literallythesamebruh a răspuns:

Stai fără griji și consultă un doctor, sunt stări oarecum normale dacă totuși reușești să le canalizezi.

| Simy7799 a răspuns:

Ia un Nurofen sau o Aspirina, fa-ti un ceai de tei, maseza-ti tâmplele si daca nici asta nu te ajuta du-te la medicul tău de familie si spune-i simptomele