| sergeloo a întrebat:

Salut, cine stie cat costa o operatie de deviere de sept la nas?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rebecca123 a răspuns:

Deviatia de sept este o afectiune in care septul nazal (osul si cartilajul care impart cavitatea nazala in jumatate) este deplasat spre stanga sau spre dreapta, ingreunand respiratia. Majoritatea oamenilor au un anumit tip de dezechilibru in ceea ce priveste marimea pasajelor respiratorii. De fapt, estimarile indica faptul ca 80% dintre oameni prezinta o nealiniere a septului nazal. Numai in cazul dezechilibrelor mai grave, care cauzeaza probleme serioase de respiratie, este nevoie de tratament.