| wrzzer123 a întrebat:

Salut,consumul de droguri, alcool si fumatu poate duce la o depesie si mai profunda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dana2103 a răspuns:

Da,fiindca iti schimba chimia cerebrala

| wrzzer123 explică (pentru Dana2103):

Este dea oaia cand iti schimba?

| Dana2103 a răspuns (pentru wrzzer123):

Nu,este de a capra...

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, desigur ca poate happy

| mentholinks a răspuns:

Depinde cum privesti aceste obiceiuri.

| StrongHeart a răspuns:

Uite eu le-am facut pe toate astea 3 cativa ani buni de zile si am cazut si in niste dependente si in depresii urate pana sa reusesc sa scap de aceste vicii(tigari,iarba,alcool).
Da,consumul poate duce la depresii pentru ca de fapt cand consumi tu faci asta ca sa nu infrunti problemele tale reale,sa le ignori si in loc sa fii cinstit cu ce simti,tu acoperi mereu lipsurile si golurile cu ceva care nu o sa te ajute.
Nu mai spun de efectul psihic daca ajungi dependent,incepi sa te ascunzi de ceilalti,sa iti creezi propria ta lume in capul tau si uiti de realitate si te trezesti mai tarziu si zici omg,de ce am pierdut atata timp,puteam sa fac atatea lucruri,dar am preferat sa stau cu jointu in gura la scara sau cu sticla in brate.
Pe scurt,da, iti adanceste problema, mai ales daca nu ai varsta la care sa poti sa iei astfel de decizii, adica atunci cand esti mult mai vulnerabil si de fapt si cei ce vand astfel de substante pe asta mizeaza, mizeaza ca tu o sa devii dependent si o sa vrei mai mult si mai mult, dar niciodata nu esti fericit.Pana in momentul cand renunti la dorinte si placeri si incepi sa faci sacrificii pentru. sanatatea si viitorul tau. Sfatul meu, nu zic sa consume cineva sau sa nu consume, doar sa fie constient si de consecinte si sa stie cand se strange lațul.Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, în momentele de luciditate, realizând că te-ai afundat în starea jalnică în care erai. Așadar, nu sunt recomandate în general, fără să mai vorbim de o depresie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consumul de droguri pe perioade indelungate duce la retardism

| Sekim a răspuns:

Si da si nu, asta depinde de sanatatea ta mintala. In mare parte da pentru ca un om normal nu s ar apuca de droguri si alte vicii. Tinand cont ca unele droguri creeaza dependenta, pentru cei slabi mental poate insemna inceputul depresiei sau sfarsitul vietii, una din doua sau poate chiar ambele usor usor. Daca pur si simplu fumezi sau bei, nu poti intra in depresie decat daca ai un motiv pentru care te ai apucat de aceste vicii, sa ai probleme sau ceva. Ar insemna ca esti distrus total si iti vin numai ganduri negre, deci depresie. Daca ai deja depresie si te apuci de astea, se poate sa fie inceputul sfarsitului.

| NarcoticiiAnonimi a răspuns:

Daca ai o problema cu drogurile, noi te putem ajuta.

Comunitatea NA din Romania https://narcoticii-anonimi.ro/

Accesand site-ul nostru oricine poate intra in discutie pe whatsapp cu un reprezentant al comunitatii (exista buton de whatsapp in site). La mail-uri se raspunde cu directii foarte clare, atat pentru cei care se confrunta cu problema drogurilor, cat si pentru apartinatorii acestora.

In plus, avem pagini create special pentru sedintele desfasurate online https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-narcoticii-anonimi/

si pentru cele fizice https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-fizice-narcoticii-anonimi/

Va multumim frumos pentru ingaduinta si intelgere. Noi, cei de la NA, suntem toti fosti consumatori in recuperare care ne intalnim cu regularitate pentru a ramane curati.

Sedintele NA sunt gratuite si anonime.

24 de ore bune, tuturor.