| AdiyAdriann a întrebat:

Consumul excesiv de dulcolax poate afecta sau doar rectul devina mai puturos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Supozitoarele Dulcolax,nu dauneaza,organismului,ci doar "invata" muschii rectului sa fie puturosi, sa actioneze doar in prezenta supozitoarelor.
Asa ca, dupa cum am mai spus, multe lichide(si apa), legume si fructe(contin fibre).
Hai, salut!

| AdiyAdriann explică (pentru pietrean):

Multumesc tuturor, o sa incerc sa iau niste ceaiuri naturale si sa las pastilele

| pietrean a răspuns (pentru AdiyAdriann):

Lichide cat mai multe(ceaiuri,supe,ciorbe,apa cat mai multa),fructe si legume pentru fibre,paine integrala cu tarate,Graham,de ovaz,lapte,iaurt degresate cu cereale neindulcite+fructe uscate(stafide,curmale,smochine)+nuci,seminte floarea soarelui,dovleac,mancaruri cu legume ce contin multe fibre( fasole,varza,pastai, mazare, brocoli, conopida). Miscare cat mai multa, dupa ce mananci.
De evitat produsele ce constipa.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Consum excesiv de dulcolax afecteaza in sensul ca nu va mai avea efect asupra organismului [pentru ca se prea obisnuieste organismul cu ele si nu si mai fac treaba]

| Felys a răspuns:

Decat sa iei pastile de gen zilnic mai bine schimba-ti obieceiul alimentar, mananca mai multe legume si fructe, iaurt cat cuprinde si crede-ma ca nu vei mai avea nevoie de dulcolax, a si sa nu uitam miscarea, este foarte importanta si ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Mananca alimente care sa contina mai multe fibre.
De asemenea o alimentatie bogata in fructe si legume nu ar strica!
Multa apa si miscare care e extrem de importanta!
Te pup!

| Myhay94 a răspuns:

Nu stiu.

| Violeta_Negoita_1992 a răspuns:

Nu sunt bune asa multe doar in caz de urgenta le poti lua