| RazvannnP a întrebat:

Credeti ca inghititul excesiv poate afecta structura fetei? Poate afecta muschii maxilarului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu.Ar putea fi cauza unei retracții gingivale eventual.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca da, iti cresc falcile, faci gusa...ca inghititul ala nu s eface cu aer, ci cu mancare si mancand mult, este clar ca te transfori la fata, la gat, peste tot.
Din fericire nu-ti afecteaza muschii maxilarului!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma indoiesc, nu am auzit de asa ceva

| dullcat a răspuns:

Daca inghiti gresit, da. Acestia se incordeaza si se pune stres inutil pe muschii maxilarului, ai fetei si capului in general.
https://bloomsleepandairway.com/2022/08/29/swallow-the-correct-way/

| IonelaIasmina a răspuns:

Poate fi un tic!?