| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Cu totii stim ca ouale sunt foarte bogate in proteine, 14 proteine la un ou.
Eu mananc 2 oua fierte in fiecare dimineata deoarece incer sa evit prajelile si daca fierbi oul proteina este mai buna.
Dar daca le as manca crude? ar avea ceva? deoarece mi ar fi mult mai usor si mult mai placut daca as manca 2 oua crude facute intr un milkshakebig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu e sanatos sa mananci atat de multe oua. 2 pe zi sunt prea multe.

in al doilea rand nu e deloc sanatos sa le mananci crude, pot avea multe poli precum salmonela

| Cosmin86 a răspuns:

De fapt are 7 grame de proteine / ou

| Azµre a răspuns:

Nu are nimic! Poți să le mănânci crude, sportivii așa fac.

| supermamici a răspuns:

Ouale crude le mananca sportivii pentru proteine... nu ti-as recomanda. Consuma-le fierte, nu prajite. Mai exact ti-ai dat cele mai bune sfaturi :) Despre ou poti citi si aici: http://www.supermamici.ro/ouale/

| prisacarul56 a răspuns:

Mai baiatule daca bagi in tine cate doua oua in fiecare dimineata, indiferent cum le prepari, vai si-amar va fi de ficatelul tau.Eu stiu ca ouale se prepara repede, usor si sant satioase, dar mai schimba meniul sa-ti menajezi ficatul, ca l-ai pus la munca grea zau.

| Cosmin86 a răspuns (pentru prisacarul56):

Cand faci sport ( in special gen culturism ) poti consuma mai multe oua decat un om normal fara sa ai probleme

| Simona8807 a răspuns:

Doua oua fierte in fiecare dimineata? 7 zile din 7?! Ai innebunit? Prea multe oua, nu stii ca nu se exagereaza cu ouale?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Simona8807):

Cand faci sport poti manca mai multe oua decat un om normal fara sa ai probleme, depinde si de intensitatea sportului pe care il practici. Arnold manca si 10 oua intr-o zi.

| Simona8807 a răspuns (pentru Cosmin86):

Poate,nu stiu. Dar el nu zice nimic de culturism sau alt sport. Zice ca vrea sa evite prajelile.

| anonim_4396 explică (pentru Simona8807):

Ai dreptate, n am zis nimic de culturism.
Dar principalul meu scop acesta a fost, sa ma documentez pe plan nutritional pentru culturism; cosmin stie aceasta deoarece m a ajutat si mi a raspuns la multe intrebari pe tema aceasta.

| Simona8807 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok happy