| Reddfox a întrebat:

Cum as putea sa slabesc fara diete, pastile si mers la sala? Timpul nu imi permite. (Doar exercitii acasa ce se pot happy )
Avand in vedere ca e si scoala nu stiu ce as putea sa imi cumpar. (sunt si dupa amiaza)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Renuntare la sucuri, dulciuri, prajeli si poate un adjuvant ca ceaiurile naturale si fara reactii adverse Canadian Tea sau Dr. Ming(te pi.na)
Mancat putin si des.De la ora 19:00 nu mai mananci nimic.Mancat cu foarte putina paine(1 felie, maxim 2)
Niste abdomene sau genoflexiuni zilnic 10 minute ar fi perfect

| RAY a răspuns:

Studiile arata ca daca se ia doua grupuri
grupul x consuma 500 de calorii si grupul y consuma 500 de calorii e daca grupul x face sport iar y nu, rezultatele vor fi asemanatoare, ceea ce manci conteaza cel mai mult, eu anii de zile mi am pastrat greutatea fara sport, dar ma m ingrasat cand am mancat mai mult desi fac efort fizic mai mult, degeaba bagi sala si o shaorma, alimentele sunt foarte bogate in calorii, de exemplu un chips =600 de calorii, snikers =500 de calorii -coca cola = 300 de calorii, si inca nu esti saturat shorma =800 de calorii, mancare =1000 de calorii si depasesti 3000 de calorii deci rata ta metabolica e 1700, logic ca te ingrasi

ce putem face?
Reducerea apetitului -inhibarea foametei
Articol original https://www.healthline.com/......r-appetite

1,Manca destule proteine http://www.steroizi.ro/nutritie-sportiva/20-de-alimente-bogate-in-proteine/
A creste proteinele din dieta ta te vei simti mai mult timp saturata astfel la urmatoare masa vei manca mai putin plus ca ajuta la arderea grasimilor

Studiu
De exemplu, un studiu doua grupuri, doua dejunuri identice în calorii: una constând din ouă, cealaltă de covrigi.

Participanții care au luat micul dejun au pierdut cu 65% mai multă greutate și cu 16% mai multă grăsime corporală în perioada de studiu de opt săptămâni (3).

În plus, un aport ridicat de proteine poate ajuta la prevenirea pierderii musculare atunci când calorii zilnice sunt reduse pentru scăderea în greutate (4).

Creșterea proteinei aproximativ 20-30% din consumul total de calorii sau 0, 45-0, 55 g / lb greutate corporală (1, 0-1, 2 g / kg) pare suficientă pentru a oferi beneficiile (4).
important

Obținerea de proteine suficiente în dieta ta poate contribui la promovarea pierderii în greutate, parțial prin scăderea apetitului.

2, Manca mai multe fibre http://foodstory.stirileprotv.ro/......e-in-fibre

3,Manca mai multe supe, ciorbe, un studiu a demonstrat ca foametea sa redus cu 38% cand au mancat mancare lichida vs solida

4, Bea cafea, reduce foametea
5, Bea 2 l de apa pe zi
6, Cercetările arată că practicarea atenției în timpul meselor poate ajuta oamenii să experimenteze mai multă plăcere în timp ce mănâncă. Acest lucru poate contribui la menținerea concentrării asupra calității, mai degrabă decât asupra cantității, și reduce comportamentul alimentar
7, Ciocolata neagra este buna ia inhiba pofta de dulce, mancare
8, Mănâncă niște ghimbir
9, ardei iuti, dulci sunt buni
10, Manca in farfuri mici
11, tine un jurnal unde sa scrii tot ce manci, absolut totul
12, cantarestete zilnic
13, Utilizați o furcă mai mare, ar da senzatia ca manci mult
14, Exerciții cardio, culturism inhiba foametea
15, A pierde grasimea din jurul burti duce la inhibarea foametei
16, Somnul conteaza foarte mult
17, redu stresul, nervii
18.Manca omega 3 -carne de peste, ulei de peste, masline, avocado
19, Optați pentru gustări bogate în proteine
20, Vizualizați consumul alimentelor pe care le doriți

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa slabesti fara efort? nu se poate.

Răspuns utilizator avertizat
| DovleacTurbat a răspuns:

Slabesti direct prin alimentatie nu exercitii. Sportul e doar o unealta.

| udrescuf a răspuns:

Fitness, sport, sala, fotbal, sa nu mai bei sucuri etc

| Cortex a răspuns:

Incearca sa scapi de stres, cauta pe internet gimnastica respiratorie si practica cate un exercitiu zilnic, timp de 5-10-15 minute, asta deoarece daca reduci stresul si repiri corect nu numai ca nivelul capacitatii tale de stocare a informatiilor va creste, vei putea gestiona anumite situatii mai bine, vei avea mai multa energie, vei vedea lumea mai limpede, dar si organismul tau se va simti mai bine si va distribui toate vitaminele si mineralele intr-un mod mult mai eficient si bineinteles ca va arde grasimile mult mai rapid. Daca vrei sa slabesti foarte repede in fiecare zi timp de 15-20 minute faci urmatorul exercitiu in casa:alergi pe loc cat de tare poti timp de 15-20 secunde apoi faci pauza 10 secunde dar in acele 10 secunde iti vei misca corpul si in special picioarele in continuu, apoi iar bagi sprint pe loc, pauza 10 secunde si tot asa de vreo 5 ori, daca poti mai mult faci mai mult, daca nu poti tine ritmul(la inceput e mai greu) prelungesti acea pauza la 20 secunde, faci acest exercitiu de vreo 5 ori si dupa ce termini nu te opresti nici macar o secunda si treci la urmatorul exercitiu:faci o flotare(daca nu poti clasica pune-ti genunchiurile pe podea ia pozitia corecta a bratelor si a spatelui si partea de jos a picioarelor tine-o in sus si executa flotarea in acest fel,iar in timp ce faci flotarea trebuie sa te concentrezi sa o faci corect, spatele drept si incordat, fesele incordate si foarte important este ca flotarea sa fie executata catdecat incet, punand multa tensiune in tot corpul cand o faci)dupa ce termini de facut flotarea te ridici in mod accelerat si sari in sus cat poti de tare ridicandu-ti mainile spre cer, ai sarit te-ai pus din nou in pozitie de flotare ai executat-o corect te ridici rapid si sari cat poti de tare, repeti acest exercitiu de 10 ori(daca poti de mai multe ori da-i bataie daca nu, faci mai putine, dar nu te epuiza ca mai ai putin din antrenament) dupa ce termini iti tragi suflul timp de 30 de secunde dar in timp ce iti tragi suflul corpul trebuie neaparat sa fie in continua miscare in special picioarele,ti-ai tras suflul,te pui pe podea, stai drept si te pregatesti pentru efectuarea abdomenelor, trunchiul drept si mainile la ceafa aflate in pozitie perpendiculara fata de podea, te ridici folosindu-ti muschii abdominali si cand ajungi in pozitia de sus dai doi pumni in aer, te prefaci ca inamicul tau e acolo e imobilizat si tu ii aplici o corectie si cu cat de corect va fi executat abdomenul cu atat pe dusman il va durea mai tare, ai dat pumnii iti pui din nou mainile la ceafa si repeti exercitiu de vreo 20 ori(daca poti mai mult fa mai mult, la acest exercitiu este important sa faci cat de multe repetari poti, te fortezi) dupa ce ai terminat te ridici si iti tragi suflul timp de 30 de se cunde, dar in acest timp corpul trebuie sa fie neaparat in continua miscare in special picioarele. Dupa ce au trecut 30 de secunde te pregatesti de ultimul exercitiu si anume genoflexiuni:faci o genoflexiune corecta(incordandu-ti muschii picioarelor,a feselor si a partii inferioare a spatelui) si dupa ce termini de facut genoflexiunea mainile le tii drepte in pozitie perpendiculara fata de tavan si le ridici in sus tinandu-le drepte tot timpul,ai terminat cu mainile faci din nou genoflexiunea, reincepi cu mainile si tot asa, acest exercitiu fiind ultimul incerci sa te epuizezi pe moment, va fi dificil in primele saptamani dar te vei obisnui si vei vedea rezultate remarcabile asupra corpului tau, tine minte ca pozitia corpului e foarte importanta, trebuie sa stai drept tot timpul si inainte de antrenament trebuie neaparat sa fi bine hidratat dar sa nu bei nici prea multa apa si inca ceva:acest antrenament trebuie efectuat dupa ce au trecut 2-4 ore de la ultima masa(2 ore daca ai mancat putin si maxim 4 daca ai mancat mai mult). Acest tip de antrenament are rezultate remarcabile daca e respectat cu strictete si efectuat de 5 ori pe saptamana.Alte sfaturi generale:mananca cat are nevoie organismul tau si nu cat ai de mare pofta, daca mananci prea mult organismul tau va fi obosit si nu va arde grasimile precum iti doresti, incearca sa iti fixezi mesele la ore stabile care sa fie respectate zilnic in acest mod organismul va fi pregatit pentru masa si va fi mai productiv, obligatoriu zilnic un fruct si o leguma cruda si daca poti mananca de cateva ori pe saptamana ciorba care sa nu contina smantana. Sper ca ti-am fost de folos cu aceste sfaturi si exercitii, la mine a functionat si dupa aproximativ doua luni de la practicarea lor am simtit un boost de energie si am slabit considerabil.Pana la urma, totul depinde de tine, daca vrei, faci, daca nu vrei, gasesti scuze.Succes!

| Cortex a răspuns (pentru Cortex):

Unde am scris pozitie perpendiculara voiam sa scriu paralela si m-a lovit gandul asta brusc acum asa ca am venit sa corectez ce am gresit

| xckx92 a răspuns:

Nu poti sa slabesti sanatos fara sa faci sport si sa ai un regim adecvat. e imposibil sa nu ai timp pentru o ora de sala pe zi. consulta un nutritionist!