| Emanuel_Cocut_1999 a întrebat:

cum pot vindeca o unghie incarnata fara medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Elianna
| Elianna a răspuns:

Te duci la un salon de cosmetica si te rezolva.Indiferent daca este la maini sau picioare. Cat dai pe creme, dai la cosmetica.Eu cunosc pe cineva care are o astfel de problema si care mai are si diabet, si nu o poate face singur. Asa ca se duce periodic si-si rezolva problema. Te poate ajuta si cineva acasa daca tii picioarele sa se inmoaie in apa cu bicarbonat(sau sare) si apoi le ciopleste cu grija.
Uite si alte metode:
http://blog.produse-naturale-online.ro/sanatate/unghii-incarnate/

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu prea ai cum, mai ales daca are vechime...
Un nepot de al meu a incercat acasa mult timp, dar nu a reusit.
Apoi si-a luat inima in dinti si direct la chirurgie...
Stai cu picioarele in apa calda si vezi daca poti taia din colt cate un pic...
O zi buna happy

| Violleta2022 a răspuns:

Pastile cu Lamisil! Atentie, crema cu lamisil nu ajuta decat in proportie de 10-20%. Nu pierdeti timpul cu crema, pastilel actuoneaza din interior spre exterior si sunt 100% eficiente.
Tratamentul este foarte scump si trebuie facut pe o perioada de 6 luni, adica pe toata perioada cat unghia creste si se schimba in totalitate, dar scapi de ciuperca care iti incarneaza unghia.

| 4StarLight a răspuns:

Există creme pentru asta, încearcă să dai acolo, să freci puţin zona! Totuși dacă doare ar trebui să i te adresezi unui adult pentru că el știe cel mai bine ce să facă în astfel de situaţii!
Dacă se inflamează şi ajunge la un anumit stadiu se poate ajunge la operaţie aşa că această problemă ar trebui tratată din timp de aceea ar trebui să ceri ajutorul unui medic!