| olian a întrebat:

Solutii pentru unghie incarnata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Matt24 a răspuns:

Am avut acum 2 ani, a intrat la propriu in piele si a inceput sa creasca 'carne' peste ea.Am fost trimis la un medic chirurg, anestezie, a facut-o frumoasa astfel incat sa nu se mai infiga niciodata in piele in partea aia, m-a cusut si bandajat si o perioada a trebuit sa mi se schimbe bandajele pana s-a vindecat si mi-a scos firele.Curaj!

| olian explică (pentru Matt24):

Am fost la interventi chirurgicale dar cum avem noi destui medici care habar nu au mi s-a facut la loc in cateva sapt, te rog daca poti sa imi trimiti datele de contact ale doctorului sau macar spitalul unde lucreaza si nume as fi profund recunoscator, mersi

| Matt24 a răspuns (pentru olian):

Numele nu il mai stiu, dar era o tipa tanara la Pediatrie(pe Motilor) in Cluj

11 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Trebuie sa mergi la un medic chirurg si vei suporta o mica interventie.Nu te doare pentru ca iti face anestezie locala.

| IsabelaIssa a răspuns:

Si eu am problema asta, dar incerc sa scot colturile dupa baie cand se inmoaie unghia, desi doare si atunci. Am mai citit ceva cum ca trebuie sa pilesti unghia in varf mai mult ca sa creasca dinspre colturi spre varf. Era un fel de a pacali unghia, nu stiu cat efect are.

| Azµre a răspuns:

Intervenție chirurgicală

| dragos9234 a răspuns:

Imi pare rau sa ti-o spun dar singurul lucru care te va scapa de aceasta problema (definitiv) este smulgerea ei.

| Mihaela1964 a răspuns:

Dupa ce citesti n postari pe net, posibil sa ajungi la solutia pe care am adoptat-o si eu cu unghia mea incarnata; am taiat-o semirotund, luand numai putin din colturile care ma deranjau.Nu ne mai deranjam una pe alta...

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Da.Spala bine degetul, unge-l cu spirt, apoi urmeaza partea cea mai dureroasa.Sa tai unghia.Am avut si eu.Nu-ti face griji.Se rezolva, dar e putin cam dureros.Dezinfectezi unghiera si o bagi adanc in carne, probabil ca va iesi niste "zeama", acela fiind puroi probabil, bagi adanc cat sa atinga fundul partii unghiei care trebuie taiata, dar depinde de tine daca suporti sau nu.

| DDDonald a răspuns:

Ar trebui sa te duci la doctor. Este posibil sa fii supus unei mici interventii.(un fleac).

| corodidenisa a răspuns:

Uite cativa pasi simpli pentru a nu mai avea unghii incarnate: pasul 1: umpleti pana la jumatate cu apa calda un lihean larg. Adaugati cateva linguri de sare si amestecati pana se dizolva. Inmuiati-va picioarele in aceasta apa 15 -20 de min.in fiecare zi. Apa calda ajuta la inmuierea tesutului din jurul ranii, iar sarea actioneaza impotriva infectiilor si reduce inflamatia. Pasul 2: dupa ce v-ati imnuiat picioarele in apa cu sare, spalati-va cu apa calduta si sapun, clatiti si lasati-le sa se usuce. Pasul 3: introduceti o bucatica de vata intre marginea ascutita a unghiei si pielea pe care o taie. S-ar putea sa aveti nevoie sa va folositi de un instrument pentru a face acest lucru. Inmuiati o scobitoare in spirt medicinal. Apoi, cu ajutorul ei, impingeti cu atentie bucata de vata sub latura taiosa a unghiei. Avand marginea taioasa izolata de zona afectata, durerea ar trebui sa scada in intensitate. De asemenea, unghia ar trebui sa poata creste peste zona de piele in care ramasese infipta. Pasul 4: tamponati zona cu o substanta antiseptica pentru a preveni infectia si repetati procedura in fiecare zi cu o bucata curata de vata. Pasul 5: purtati o pereche curata de ciorapi in fiecare zi. Chiar daca nu puteti sa va tineti picioarele in totalitate departe de microbi, puteti reduce riscul unei infectii. Pasul 6: de fiecare data cand faceti baie, frectionati-va picioarele cu o bucata de material textil imbibat in sapun. dupa aceea, puneti pe deget niste unguent antiseptic.

| Daniela_Alina_1990 a răspuns:

Singura solutie este operatia ...si asta o spun din propria experienta...