| fetita97 a întrebat:

Salut cum sa fac sa vomit pentru ca vreau sa slabesc! am 1.70 si 62 kg...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ooOOMrDibbsOOoo a răspuns:

Gresit, asa iti faci rau, foarte rau, deoarece acidul din stomac, dupa ce ai mancat l-ai scos, si nu a apucat hrana sa se digere, daca nu m-ai inteles iti explic printr-un experiment pe care il poti face si tu, [ FARA CORPUL TAU SAU AL ALTCUIVA] du-te, ia o cutie, de carton plastic nu conteaza, si taiei baza, apoi incearca sa pui in ea, un cartof, nu poate sta, cade, cam asa ar veni si in realitate, degeaba mananci si te fortezi sa vomiti, pentru ca iti vei creea iar foame, dar daca vrei sa slabesti, incearca si tu ceva sanatos, nu? de ex iti dau o dieta simpla daca vrei, Mananca Pui /Peste, [mie nu imi place niciunul, dar poate tie iti place] evita sa mananci dupa orele 6-7 seara, micul dejun nu trebuie sa lipseasca, si mai putina paine, iar daca esti prea buna prietena cu painea si nu poti renunta la ea, incearca paine neagra. va merge garantat, fara orice prosti pe care le vezi la televizor, sau pe net etc... cu bani multi si etc, aaa da, si era sa uit, fa si putin sport, pentru ca nu strica. sper ca nu te-am plictisit cu sfaturile melesad

12 răspunsuri:
| edytzu4 a răspuns:

hellooo...nu mai incerca sa vomiti ptk nici nu te saturi iti faci si greata. Ai auzit de regim alimentar? :O cum sa faci asa ceva. Du-te la nutritionist ptk iti va da un regim foarte drast si vei slabi. sper ca te-am ajutat. FundaA?

| kissmypixles a răspuns:

O doamne.tu vrei sa vomiti pentru a slabi? Fa sport te va ajuta mult mai mult decat asta!

| StrumfRoz a răspuns:

Iti dai seama ca ceea ce vrei tu sa faci. e foarte grav. nu e o metoda prin care sa slabesti... in primul rand iti dai peste cap organismul, si nu numai atat.iti poti irita gatul, intelegi tu, ceea ce vrei tu sa faci e o boala, esti anorexica, daca vrei sa slabeste happy tine un regim. nu unul strict gen 3 zile orez 3 zile legume, 3 zile fructe 3 zile piept de pui, chiar daca vei da, cateva kg, jos, e posibil sa pui dublu, nu vei putea, tine la nesfarsit acest regim. stiu ce inseamna sa fii "mai plinuta" incearca sa faci. putina miscar, e aerobica, kangoo jumps, sau, poti lua colon help, sau cum se scrie big grin te poate ajuta intr-o saptamana dai, cateva kg big grin, multa bafta

| Tibyarad a răspuns:

Esti in parametri normali nu esti slaba!
La femei la inaltimea 1, 7 trebuie sa ai intre 56, 2 si 63, 0 kg
Am o vecina care a murit din cauza ceaiului de slabit.
Ca si tine a inceput cu nemultumirea si a slabit pana a murit.

Intra aici si citeste articolul http://www.plantelevietii.ro/greutate.html

NULTA SANATATE FETITZO! SA AI GRIJA DE TINE!

| Anileda a răspuns:

Nu gandii asa.Nu e ceva normal sa incerci sa vomiti ca sa slabesti, decat sa slabesti mai mult o sa te imbolnavesti.
Daca iti doresti asa mult sa slabesti fa sport macar 30 minute de alergare zilnica si o alimentatie bogata in legume, fructe si multa apa.
Bafta

| Meli_7221 a răspuns:

Ai auzit de bulimie sau anorexie? Informeaza-te si mai gandeste-te odata daca mai vrei sa vomiti ca sa slabesti.

| Zazu a răspuns:

Iti bagi degetele pe gat si gata, numai ca o sa ai o problema.Degetele se ard de la acidul gastric,gura la fel,dintii se farama din cauza acidului care ataca smaltul,o sa te usture zi si noapte gatul si gura, o sa ai reflux(acidul gastric se intoarce in gura). Acuma nu stiu ce preferi, sa fii o fata urata cu probleme psihice sau sa ramai asa cum esti?

| adi_8450 a răspuns:

Este cea mai mare greseala. Nu-ti pune sanatatea in pericol. Daca vrei sa slabesti nu mai minca dupa ora trei. Consuma produse cit mai naturale, fructe, salate, peste, si ulei de masline. Verifica-ti analizele. Poti lua ca supliment multivitamine si multiminerale, vitamina D3 si Complexul B. Orice dieta se incepe in cabinetul medicului de familie dupa analizele singelui.

| xXCarolinaXx a răspuns:

Din cate stiu eu la 1.70 ar trebui sa ai minim 65...si tu vrei sa slabesti...eu is prea slaba. Gandeste-te de 2 ori inainte de a face aceasta greseala

| andrey910 a răspuns:

rolling on the floor daca vrei sa slabesti abtine-te de la mancare...Ti-a fost pofta si acum vrei sa o scoti afara? laughing
@xXCarolinaXx nu ar trebui sa aiba minim 65... poate maxim.

| Ro_Mihaila_1981 a răspuns:

Eu am slabit 10 kg vomitand, sunt foarte multumita si continuu pentru a ma mentine.Nu este adevarat ca iti arzi dintii sau gatul cu acidul gastric, trebuie doar sa vomiti cam la 10 minute dupa ce ai terminat de mancat.In timp ce mananci bea lichide,apa sau suc, ce vrei tu, ca sa se amestece cu mancarea in stomac, altfel va fi greu sa poti vomita. Daca mananci fructe sau inghetata, nu e nevoie sa mai bei si lichide in timp ce mananci.Nu uita ca fructele ingrasa,au zahar,asa ca dupa ce ai mancat cirese sau pepene rosu sau orice fruct dulce,vomita.Mie nu mi s-a intamplat nimic pana acum,multumesc lui Dumnezeu, mi-ar fi foarte greu sa renunt la aceasta practica, deoarece acum, dupa atatea diete, in sfarsit pot sa mananc ce-mi place si sa nu se puna pe mine.Cu timpul vei invata sa vomiti din ce in ce mai bine, totul tine de practica.Mananca cat poti, iar cand ai terminat de mancat du-te dupa 10-15 minute la wc si vomita.Nu astepta mai mult, deoarece o sa se amestece alimentele cu acidul din stomac si o sa-ti arzi gatul.Incearca sa vomiti maxim de 3 ori pe zi, dar mananca bine, ceea ce-ti place

| Ro_Mihaila_1981 a răspuns:

Eu am slabit 10 kg vomitand, sunt foarte multumita si continuu pentru a ma mentine.Nu este adevarat ca iti arzi dintii sau gatul cu acidul gastric, trebuie doar sa vomiti cam la 10 minute dupa ce ai terminat de mancat.In timp ce mananci bea lichide,apa sau suc, ce vrei tu, ca sa se amestece cu mancarea in stomac, altfel va fi greu sa poti vomita. Daca mananci fructe sau inghetata, nu e nevoie sa mai bei si lichide in timp ce mananci.Nu uita ca fructele ingrasa,au zahar,asa ca dupa ce ai mancat cirese sau pepene rosu sau orice fruct dulce,vomita.Mie nu mi s-a intamplat nimic pana acum,multumesc lui Dumnezeu, mi-ar fi foarte greu sa renunt la aceasta practica, deoarece acum, dupa atatea diete, in sfarsit pot sa mananc ce-mi place si sa nu se puna pe mine.Cu timpul vei invata sa vomiti din ce in ce mai bine, totul tine de practica.Mananca cat poti, iar cand ai terminat de mancat du-te dupa 10-15 minute la wc si vomita.Nu astepta mai mult, deoarece o sa se amestece alimentele cu acidul din stomac si o sa-ti arzi gatul.Incearca sa vomiti maxim de 3 ori pe zi,dar mananca bine, ceea ce-ti place.Iar cei ce iti dau sfaturi de mancat sanatos, sport, blabla, sunt persoane care nu stiu ce inseamna sa traiesti toata viata cu diete