| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Vreau sa vomit dupa ce mananc ca sa pot slabi mai repede! Am 1.70 si 65 de kg. Vreau neaparat sa slabesc si nu am timp de sport si alte chestii. Mananc putin dar cand ma uit in oglinda ma vad grasa. Cat pot slabi intr-o saptamana daca vomit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Mananc putin dar cand ma uit in oglinda ma vad grasa" asta este o boala mai mult psihica, se numeste bulimie si se trateaza de psiholog.

Slabirea se face prin dieta si sport, prin vomat intentionat nu faci decat sa iti nenorocesti organismul

| thegatekeeper a răspuns:

Nu cred ca e o idee buna. Mai degraba mananci mai putin, sa zicem 500-800 kcal pe zi, desi nici aceasta alegere nu e benefica pe termen lung. Daca alegi sa versi dupa fiecare masa, in cateva luni iti vei da peste cap organismul, iti vor fi distrusi dintii si stomacul (gastrita, ulcer etc.). Daca mananci mai putin si cat de cat echilibrat (nu excluzi carbohidratii si grasimile complet) si bei destul apa, poti slabi jumatate de kilogram pe saptamana, maxim. Trebuie sa ai rabdare si sa nu te astepti la rezultate spectaculoase peste noapte - asa ceva nu se poate obtine decat cu pretul sanatatii.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| motan444 a răspuns:

0 nu ai sa slabesti delc ba mai mult ai sa iti faci varza stomacul treaba ta

| anitavarvara a răspuns:

Imi pare rau sa iti zic ca din ceea ce faci acum cu vomitatul poti da cu usurintaaa in bulimie si apoi anorexie. Iti vei distruge stomacul.
Alege-ti o dieta de 1000-1500 calorii si fa sport! Scuza ca nu am timp nu exista! Cum iti gasesti 15 minute pentru facebook mai bine le folosesti si faci genoflexiuni sau abdomene happy