| 10msn a întrebat:

Cunosc o persoana care e purtatoare de hepatita b si vrea sa tina regim, ce mancare ar putea sa ii gateasca mama lui pentru regim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Medicul iti poate da cele mai avizate sfaturi si recomandari!

| WhatABeautifulDay a răspuns:

In primul rand trebuie sa aiba o alimentatie bogata in fructe (de preferat nu cele conservate avand un nivel ridicat de zahar) deoarece antioxidantii si vitaminele sunt benefice si legume (in special cele radacinoase si cu frunze verzi precum salata).
Prima masa a zilei ar trebui sa fie cea mai consistenta urmata de alte mese mai usoare.
-Oua-maxim 2 oua fierte pe saptamana (NU preparate in ulei)
-peste-o sursa importanta de proteine si are un continut scazut de colesterol (a NU se consuma PRAJIT sau IN ULEI)
-lactate-de preferat degresate.
-Carne de pui sau vita (evita carnea de porc, fiind bogata in grasimi); (NU trebuie sa se consume prajita, doar pe gratar sau fiarta si cu moderatie)
Chiar daca in cazul bolnavilor de hepatita regimul nu este foarte restrictiv in general, trebuie sa te consulti cu medicul tau in legatura cu alimentatia.

| 10msn explică (pentru WhatABeautifulDay):

Si ceva dulce, ce ar trebui?

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru 10msn):

Ciocolata neagra chiar poate aduce beneficii in cazul hepatitei B deci este o alegere buna.
De asemenea placinte cu mere/branza dulce, tarte cu fructe (facute cu cat mai putine oua si nu cu mult zahar), miere, gem.

| JoleneSth20 a răspuns:

Foarte multe crudităţi pentru a ajuta organismul să se regenereze și să se vindece.