| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut daca am ajuns la 45 de kg la 14 ani si 1, 63 din cauza ca nu am mancat nimic timp de 9 zile ma pot considera anorexica? Fara jigniri va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Anorexia nervoasă este o tulburare psihică din categoria tulburărilor alimentare, caracterizată printr-o reducere anormală a greutății corpului și printr-o deformare a imaginii propriului corp cu teama prevalentă, persistentă, de îngrășare. Intrebarea este de ce nu ai mancat nimic timp de 9 zile? Si cate kg aveai inainte? Nu esti anorexica, dar esti pe cale sa fii, daca tot continui astfel. Aceasta este o boala, ce aduce mult rau in organism.

| Eduard619 a răspuns:

Daca nu ai mancat in aceasta perioada din proprie initiativa doar pentru a slabi nu e tocmai ok pentru ca nu asta e modalitatea sanatoasa sa te mentii ci sportul si dieta echilibrata o vor face.
Daca e involuntar atunci consulta cat mai rapid un medic pentru ca lipsa aceasta poate avea repercursiuni majore pe o durata mai lunga de timp.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Dacă ai încercat să mănânci și parcă toată mâncare avea gust de carton iar apoi vomitai, atunci da. Am avut prietenă care a pățit la fel, mănâncă mai mult dulciuri. Nici măcar fructele nu-i plac.

| alii98 a răspuns:

Cat timp nu se vad oasele rau e bine

| NameInUse a răspuns:

Anorexia e boala psihica fata ia si te linisteste

| Loredana123 a răspuns:

Wow. La greutatea pe care o ai acum in primul rand esti SUBPONDERALA, adica sub greutatea ta medie. 9 zile in care nu ai mancat e enorm. Daca nu ai mancat pentru a slabi si ai co tinuat asa pentru a nu te ingrasa, atunci esti anorexica. Chiar vrei asta?

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Loredana123):

La o intrebare pusa acum 18 ore spune ca are 52 de kg, perfect normal la 1, 63 m. Spune ca nu a mancat cateva zile, atunci nu a slabit, doar s-a deshidratat. E normal sa arate cantarul mai putin daca nu mananci cateva zile, dar dupa ce te reapuci sa mananci normal si cantarul va arata din nou 50 de kg (in cazul ei). Si chiar daca ar avea 45 de kg, nu este anorexica pentru ca are doar 14 ani. Nu vorbim despre o femeie matura care are 45 de kg, ci de un copil de 14 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DaCumSaNu):

9 zile in care nu mananca e o perioada destul de lunga. Am tras niste ipoteze, asta nu inseamna ca eu clar am dreptate. Daca ea va manca din nou normal dupa 9 zile, care totusi nu e putin, corpul ei va intra in soc si va asimila grasimea de 2 ori mai repede. In fiecare zi corpul are nevoie de energie procurata din hrana, daca ea nu mananca de unde crezi tu ca organismul iti va lua energia? Prima data din muschi iar dupa aceea din grasime. Ea in timpul asta nu bea apa sau cum? Depinde ce intelegi tu prin deshidratare. Si se poate considera un caz de anorexie atata timp cat ea a facut asta doar pentru a slabi si refuza in continuare sa manance de frica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Eu vorbeam strict pe ceea ce a intrebat, nu m.am uitat la intrebarile anterioare. Da poate ca la varsta ei e normal, dar daca ea a ajuns la greutatea asta prin infometare cum crezi ca sta treaba?

| DaCumSaNu a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis "chiar daca ar avea 45", era o posibilitate, daca ar fi avut in mod normal 45, nu prin infometare. Oricum, e un caz pierdut. Orice i-ai spune tot fac cum doreste. Prin felurite moduri incearca sa slabeasca sau cel putin asa spune...

| anonim_4396 a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Chiar ca