| boss97 a întrebat:

Salut.Daca am discopatie lombara, as avea voie sa stau intins pe spate si sa ridic haltere? M-ar afecta cu ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Niciodata, chiar daca esti intins pe spate!---haltera are o greutate prea mare iar afectiunea este mult prea serioasa.
Te vei expune unui nou risc adica, unei noi dicopatii care poate sa apara la un alt nivel al coloanei vertebrale.

p.s. Pentru a fi pe deplin convins, du-te si intreaba-ti medicul!

| SkyPilot a răspuns:

Asta este o problema foarte serioasa. Nu face nimic inainte de a intreba un specialist si nu te lua dupa parerile adolescentilor de aici. Chiar daca altcineva este intr-o situatie similara, gandeste-te ca fiecare din noi este unic si solutia celuilalt poate sa nu ti se potriveasca.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Cata vreme stai pe spate nu te afecteaza. Si printre altele, practica innotul. E mai eficient decat impinsul de fiare si te si ajuta la problema ta.

| boss97 explică (pentru Lucian_Magnus_1980):

N-am unde sa practic innotul laughing Aici doar daca practic munca dar trebuie sa ma abtin happy